niedziela, 15 kwietnia 2012

Rekordowe temperatury w Ameryce Polnocnej

Początek wiosny w USA był wyjątkowo gorący. Według danych opublikowanych przez National Climatic Data Center w USA, w niecałe dwa tygodnie w kraju zostało pobite ponad 7 tysięcy rekordów temperatury.

Ocieplenie jest a strefa ciepła jest bardzo obszerna i roztacza się prawie na całym kontynencie. To sugeruje, że anomalne na tą porę roku, warunki pogodowe będą trwać dłużej niż jeden dzień. Rekordowo wysokie temperatury obserwowano nie tylko w dzień, ale i w nocy.

Według niektórych klimatologów tegoroczna fala upałów wspiera teorię, że każdego roku wiosna będzie występować wcześniej. W tym roku zima skończyła się średnio trzy dni wcześniej niż zwykle.

Najwcześniej wiosna przyszła w stanach Montana, Waszyngton, Oregon, Nevada, Utah i Connecticut - w których pierwsze pąki rozkwitły na pięć dni przed zwykłym 15 marca. Na Manhattanie, termometr 22 marca osiągnął 26 stopni Celsjusza i był to rekord zanotowany w czwartym tygodniu marca.

Naukowcy ostrzegają, że przedwczesne ocieplenie nie jest najlepsze i ma wpływ na zdrowie obywateli z przewlekłymi chorobami, głównie alergicznymi. W ciągu ostatniego półwiecza średnia długość sezonu pylenia się wzrosła o jeden do dwóch tygodni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz