niedziela, 13 marca 2011

Barwy, które lecząKolory są ważne dla każdego z nas, odpowiadają one naszym cechom charakteru, temperamentom, dążeniom, marzeniom, wizjom. Nasz świat jest światem kolorowym - oglądając stare, czarno-białe filmy możemy odnieść wrażenie, że ludzie dawniej nie byli na nie wrażliwi, ale i oni postrzegali rzeczywistość tak jak my - barwnie.

Poszczególne kolory mają różne funkcje psychologiczne - o wpływie barw na człowieka wiemy już z całą pewnością. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób poszczególne odcienie wykorzystuje naturoterapia - wiedza o tym, jak dana barwa pomaga w samouzdrawianiu i rozwoju własnego życia.Barwy w siedmiu czakrach

W czakroterapii, którą na ogół łączy się z koloroterapią mówi się o siedmiu kolorach, z których każdy odpowiada jednej z czakr.

Czakry są skrzyżowaniami energii życiowej, jej strumienie mają różne barwy i łączą się ze sobą w różnych częściach ciała. Na nich opiera się kontakt umysłu z ciałem.
Kolory są ważne dla każdego z nas, odpowiadają one naszym cechom charakteru, temperamentom, dążeniom, marzeniom, wizjom. Nasz świat jest światem kolorowym - oglądając stare, czarno-białe filmy możemy odnieść wrażenie, że ludzie dawniej nie byli na nie wrażliwi, ale i oni postrzegali rzeczywistość tak jak my - barwnie.

Poszczególne kolory mają różne funkcje psychologiczne - o wpływie barw na człowieka wiemy już z całą pewnością. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób poszczególne odcienie wykorzystuje naturoterapia - wiedza o tym, jak dana barwa pomaga w samouzdrawianiu i rozwoju własnego życia.

Czerwony

Czakra podstawy, której dominującą barwą jest czerwona ulokowana jest w dole kręgosłupa. Zaburzenia tej czakry powodują brak siły, witalności i wigoru, odcinają nas od rzeczywistości, zamykają w świecie iluzji.

Gdy czakra podstawy jest silna, czyli kiedy czerwona energia działa w niej odpowiednio intensywnie, mamy moc by dokonywać różnych zmian w naszym życiu - chodzić, mówić i poruszać się, tak zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Brak czerwonej barwy w czakrze podstawy może wskazywać na anemię, choroby krwi, paraliż, niskie ciśnienie, problemy ze skórą, kośćmi itd.

Czerwona barwa jest barwą aktywności. Otaczanie się tą barwą wskazane jest dla osób, które czują się nieśmiałe, ospałe, słabe, wyczerpane, niespokojne, oderwane od ziemi, a także tych cierpiących na schorzenia kości, mięśni i skóry.

Rozwój fizyczny dzieci zależy od energii czerwonej barwy.

Płachta, którą torreador pobudza byka nieprzypadkowo jest barwy czerwonej. Podobnie jak zwierzę, również i człowiek reaguje na bodźce płynące z barwy.

Zbyt wiele czerwonego koloru może wzbudzać agresję, stać się przyczyną odczuwania wściekłości, napadów złości.

Czerwień to kolor zmysłowości, dlatego używa się jej w sypialniach by - jak w łacińskim powiedzeniu - poprzez „gniewy” umocnić związek kochanków, tj. aby spotęgować doznania zmysłowe.


Żółty

Barwa żółta odpowiada czakrze splotu słonecznego. Gdy jej brakuje, miewamy różnego rodzaju lęki i odczuwamy głęboki dyskomfort. Nie umiemy być połączeni z otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym.

Kolor żółty rozwija zadowolenie z życia. Otwiera nas na nowe, jednoczy nas ze światem, pozwala dostrzec mnóstwo nowych możliwości, nawet w sytuacji, która wydaje się beznadziejna.

Barwa żółta może okazać się ważna dla osób, które cierpią z powodu braku poczucia własnej wartości, nie lubią siebie, są sobie obce, mają kompleks niższości i ciągle się za wszystko potępiają.

Barwę żółtą stosować można w przypadku problemów z jamą brzuszną, dołem pleców, żołądkiem, układem trawiennym, śledzioną, pęcherzykiem żółciowym, wątrobą, wegetatywnym układem nerwowym, trzustką.

Dzięki żółtej barwie czujemy się bliżsi sobie samym i innym ludziom. Żółty nadaje się zatem do uzdrawiania różnego rodzaju zaburzeń w relacjach międzyludzkich.

Nasz partner będzie ciekawy, a nasz świat przestanie być nudny, gdy zjednoczymy się z kolorem żółtym.

Barwa ta chroni nas i wspomaga w życiowej drodze, by odważnie stawiać czoła temu, z czym musimy się zmierzyć.


Zielony

Zielona barwa odpowiada czakrze serca, położonej w okolicach środka klatki piersiowej. Jest jej kolorem podstawowym.

Kolor zielony daje wolność, poczucie spełnienia. Gdy jesteśmy go pełni posiadamy jakby magiczną moc, która pozwala nam kreować rzeczywistość według naszej woli.

Poczucie spełnienia, inteligencji, jasności – oto kolor zielony. Jest to barwa uzdrowicieli.

Zieleń polecana jest na gruźlicę, raka, wrzody. Zielona energia utrzymuje w zdrowiu obszar serca, klatkę piersiową, dolną część płuc, ma wpływ na krew, krążenie, funkcje grasicy i układ limfatyczny oraz immunologiczny.

Niezależność od otoczenia, umiejętność przebywania w swoim centrum, schronienie, widzenie siebie to właściwości osób, które mają rozwinięty kolor zielony.

Gdy potrzebujesz poczuć się ukryty, nieporuszony pomimo wielu zmian zewnętrznych, pracuj z kolorem zielonym.

Zieleń naturalnego otoczenia jest bardzo korzystna dla naszej aury, dlatego między innymi warto spędzać wiele czasu na łonie przyrody.

Barwa zielona odpowiada żywiołowi powietrza. Gdy chcesz się rozluźnić, pozbyć stresów i ugruntować przenikliwość w swoim życiu, zastosuj kolor zielony, który sprawi, że odczujesz, co to znaczy być głęboko spełnionym.


Niebieski

Barwa niebieska znajduje się w czakrze gardła, ulokowanej w okolicach krtani.

Zaleca się ją stosować ludziom w nałogu alkoholowym, niespokojnym, mającym problemy z wymową, wyrażaniem siebie, zamkniętym w sobie.

Błękit wskazany jest w przypadku schorzeń gardła, tarczycy, ramion, górnej części płuc, oskrzeli.

Właściwa praca czakry niebieskiej przynosi ulgę i otwiera nas na doświadczenie egzystencjalnej prawdy. Niebieski poprawia rozumienie i warto go używać jako wspomagania edukacji.

Przynosi swoiste odczucie świeżości, uwolnienia twórczej aktywności. Czakra gardła jest bardzo aktywna o aktorów, śpiewaków i artystów w ogóle.

Jeżeli jednak istnieje zbyt dużo barwy niebieskiej, pojawiają się trudności z zapanowaniem nad sobą.

By mieć kontakt z barwą niebieską, która uczy nas obserwacji, spokoju i łagodności możemy zakładać błękitne koszulki, patrzeć w niebo, pracować z wyobrażeniem barwy - są różne metody.

Niebieski szalik czy golf na szyję także zda egzamin i pobudzi nieco naszą aurę.

Barwa ta wpływa na apetyt, pozwala odpłynąć w jednej chwili temu, co zdaje się, że od dawna nas dręczy - udrażnia życiowy przepływ okoliczności zewnętrznych i wewnętrznych.


Indygo

Barwa indygo gromadzi się w czakrze międzybrwiowej, w tzw. Trzecim Oku. Ma ona istotny wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości, na sprawowanie ogólnej kontroli.

Gdy brakuje nam indygo, znajdujemy się pod presją autorytetów oraz ulegamy cudzej władzy. Czakra międzybrwiowa zwana jest naczelną, dlatego też indygo to bardzo specyficzna barwa.

Można powiedzieć, że jednym z jej aspektów jest rozsądek, planowe i inteligentne rozwiązywanie problemów, mądrość, ale i wielkoduszność oraz indywidualność.

Kolor indygo oczyszcza emocjonalnie, usuwa nerwowe zaburzenia i wewnętrznie wycisza. Wzbudza w nas wyższe wibracje.

Pracę z barwą indygo zaleca się w przypadku astmy, paraliżu, chorób płuc, półpaśca, czkawki, chorób oczu i uszu.

Poprzez czakrę indygo potrafimy wyznaczać sobie cele i je realizować, ma ona związek z naszym postrzeganiem różnych rodzajów dobra. Pracę z indygo zaleca się osobom cierpiącym na zaburzenia i schorzenia móżdżku, centralnego układu nerwowego, przysadki mózgowej i pozostałych gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Koloru indygo są np. śliwki, które możemy jeść.


Fiolet

Barwa fioletowa odpowiada czakrze koronnej, związanej z pełną świadomością. Czakra ta utrzymuje pracę mózgu, szyszynki.

Fiolet to szczytowa zdolność regeneracji, pobudza system nerwowy, leczy choroby oczu, nerek i pęcherza moczowego, schorzenia natury umysłowej, reumatyzm i nerki.

Fiolet odpowiada naszemu doświadczaniu piękna. Gdy brakuje w naszej aurze fioletu, nie umiemy postrzegać zjednoczenia prawdy i dobra. Jednego chcemy, a do innego zmierzamy, jesteśmy zdezorientowani, również jeśli chodzi o naszego partnera, pracę. Żyjemy bez polotu i pięknych doświadczeń, przypominamy roboty.

Barwa fioletowa budzi zdolności psychiczne, określa rozwój duchowy.

Czakra koronna - w tym fiolet - to nasze połączenie z duchowymi wymiarami, które jednakże nie stoją poza obiektywnym światem, są dla niego czymś zasadniczym, wewnętrznym.

Dlatego fiolet przynosi harmonię wszystkich aspektów naszych doświadczeń, zarówno tych niższych, jak i wyższych.


BielBiała barwa oznacza pranę, energię. Praktykujący wyobraża sobie białe światło w czakrze lub kanale energii.

Z tego światła kształtuje się kule lub sylaby. Owe energetyczne formy mają na celu ożywić świadomość energetyczną i przykuć uwagę oraz pranę do czakry.

Biel zatem otwiera nas na świat energii witalnej. Jeżeli chcemy po prostu rozwijać swoją percepcję możemy używać bieli.

Konkretne struktury energetyczne są w stanie służyć różnym celom.

Bieli używa się w praktykach dzogczen by rozpoznać prawdziwą naturę egzystencji i trwać w kunszi - własnej podstawie.

Stosowanie białej barwy jest w uzdrawianiu najbezpieczniejsze. Ma ona właściwości połączenia wszystkich barw.

Gdy chcesz pobudzić swoją świadomość, otaczaj się bielą i doświadczaj przestrzeni. Biała energia związana jest z przestrzenią, prowadzi do oświecenia i ogólnej mądrości.

Biały kolor harmonizuje - to jedna z jego podstawowych funkcji. Podczas wdechu możesz sobie wyobrażać, że wdychasz jasną energię, podczas wydechu wyprowadzaj stresy, negatywne uczucia i przeszkody. Można to ćwiczyć gdziekolwiek się zechce, aby się odstresować, doenergetyzować i oczyścić przy pomocy białej barwy.


Czerń

Niektórzy ludzie boją się ciemności, uciekają od niej za wszelką cenę, wolą spać przy zapalonym świetle. Ciemność jednakże odkrywa przed nami istniejące w naszej osobowości składniki subtelne. Jest naturalną drogą do głębszego poznania samego siebie.

Czarna barwa uwalnia nas od egoizmu i pozwala obiektywnie poznawać oraz odnosić się do rzeczy.

W ciemności, gdy nagle gaśnie światło manifestuje się za artość naszego umysłu. Postrzegamy ożywienie się życia psychicznego, pojawiają się wizje i silne przeżycia. Czerń w nadmiarze może pochłaniać energię, dlatego gdy zechcemy ubierać się na czarno warto uzupełnić czarną barwę wstawką w innym kolorze.

Czerń jest kolorem astralnym, stymuluje nasze ciało astralne. Czarne światło stosuje się m.in. w tybetańskiej jodze śnienia. Gdy pojawiają się gniewne wizje, praktykujący wyobraża sobie czarną kulę światła w czakrze krocza, rozwijając w ten sposób gniewny aspekt.

Bez czerni jesteśmy lękliwi, egocentryczni i naiwni. Łatwo nas skrzywdzić, przestraszyć, zniechęcić, kontrolować i więzić.

Kolor czarny być może kojarzy nam się ze smutkiem i śmiercią, wcale jednak nie musi, gdy spojrzymy na niego z innej, energetycznej perspektywy.


Róż - kolor miłości

Niektórzy uzdrowiciele duchowi wykorzystują barwę różową, którą przekazują przez czakrę serca. Mówi się, że różowy jest kolorem miłości.

W barwie różowej istnieje wskazanie na subtelną energię. Róż rozgrzewa, ale jest bardzo delikatny. Barwa ta daje wrażenie czegoś zarazem prostego, ale i wzniosłego. Róż stanowi niejako pomost między tym, co zmysłowe a tym, co subtelne i paranormalne.

Różowy kolor inspiruje i otwiera nerwy oraz serce. Zaleca się go zwłaszcza osobom, które cierpią na ich punkcie, jak również w przypadku, gdy ktoś żyje z negatywnymi emocjami, wydaje się być bezduszny, nie stać go na łagodność, delikatność i skruchę.

Róż może pomóc w przypadku przywiązania i żądzy.

Różowy kolor jest żeński, erotyczny Doskonale wiemy, że stosuje się go przy produkcji seksownej bielizny Warto go stosować, gdy jesteśmy płciowo rutynowi i oziębli. Uważajmy jednak, by nie eksponować różu zewnętrznie. Jego nadmiar powoduje niemiłe uczucie przesytu, które może niekiedy uprzedzić nas do wykorzystywania tej barwy w przypadku intymnych rzeczy.
Kolory są ważne dla każdego z nas, odpowiadają one naszym cechom charakteru, temperamentom, dążeniom, marzeniom, wizjom. Nasz świat jest światem kolorowym - oglądając stare, czarno-białe filmy możemy odnieść wrażenie, że ludzie dawniej nie byli na nie wrażliwi, ale i oni postrzegali rzeczywistość tak jak my - barwnie.

Poszczególne kolory mają różne funkcje psychologiczne - o wpływie barw na człowieka wiemy już z całą pewnością. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób poszczególne odcienie wykorzystuje naturoterapia - wiedza o tym, jak dana barwa pomaga w samouzdrawianiu i rozwoju własnego życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz