niedziela, 13 marca 2011

Julian Assange

Od czasu, gdy WikiLeaks opublikowało Collateral Murder - zapis morderstwa dzieci, cywilów i dziennikarzy w Iraku przez amerykańskich żołnierzy, Julian Assange jest oskarżany o różne grzechy. Niektóre z tych oskarżeń - jak oskarżenie o gwałt - są w świetle ustalonych faktów absurdalne. Niektóre z nich są jak błoto, które może przylgnąć do każdego i trudno się od niego uwolnić - jak finansowanie WikiLeaks przez CIA czy też hipotetyczne związki jego twórcy z MK Ultra. Wreszcie są też i takie oskarżenia, które są trudne do podważenia - w świetle ustalonych faktów - choć nie do końca wiadomo, o czym one świadczą - jak kontakty Pana Assange z rodziną Rothschildów, Sorosem, czy też prawdopodobne związki z Pentagonem jeszcze w czasach, gdy był "zawodowym" hackerem. Cóż, Pan Assange jest postacią kontrowersyjną niewątpliwie.

Ja jednak wciąż nie potrafię go zaklasyfikować jako kolejnego dezinformatora i frontmana Imperium, który tylko udaje, że jest wojownikiem Republiki. Może się mylę, ale pamiętam publikacje WikiLeaks w ciągu minionych 4 lat i wiem, że wtedy nikomu nie przychodziło do głowy rozważanie intencji, które stoją za działaniami Pana Assange.

Tak więc nie pomijam jego wypowiedzi z zażenowaniem, choć wiem, że niektórzy mają takie odczucia… Poniżej kilka ostatnio opublikowanych wypowiedzi Juliana Assange, które ukazują jego różne twarze. 1 klip jest z polskimi napisami, 3 klipy są po angielsku - widać jego osoba nie wzbudza zbyt dużego zainteresowania wśród rodaków, czego żałuję, bo niezależnie od tego, co kto myśli o WikiLeaks, to jest ono liczącą się siłą zmieniającą radykalnie twarz współczesnego dziennikarstwa i jego rolę w czasach rebelii :)

Pan Assange, który jest od grudnia 2010 na warunkowym i dozorowanym zwolnieniu z aresztu w Anglii, decyzją brytyjskiego sądu został dziś (24 lutego) poddany ekstradycji do Szwecji, gdzie ma odpowiadać za rzekomy gwałt i skąd może zostać w trybie dalszej ekstradycji wysłany do USA. Jeżeli apelacja, którą złoży jutro nie przyniesie skutku, w ciągu 10 dni zostanie przewieziony do Szwecji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz