czwartek, 1 marca 2012

30 rzeczy, które należy przestać sobie robić

Maria Robinson powiedziała kiedyś „Nikt nie może cofnąć się w czasie i napisać nowego początku, ale każdy może zacząć od dzisiaj i dopisać nowe zakończenie”. Nic bliższego prawdy.

Jednak zanim będziemy mogli zacząć się zmieniać, należy przestać robić rzeczy, które ciągną nas do tyłu.
Oto kilka pomysłów, co można zrobić na początek:

1.Przestać spędzać czas z niewłaściwymi ludźmi. Życie jest za krótkie, aby spędzać czas z ludźmi, którzy wysysają z nas szczęście. Jeżeli ktoś chce, żebyśmy byli częścią jego życia, zrobi dla nas miejsce. Nie musimy o nie walczyć.
Nigdy przenigdy nie narzucaj się komuś, kto notorycznie lekceważy Twoją wartość. I pamiętaj, że prawdziwym przyjacielem nie jest ten, kto jest u naszego boku, gdy jest nam dobrze, lecz ten, kto nas nie opuszcza, gdy jesteśmy rozbici.
2.Przestać uciekać od swoich problemów. Należy stawiać im czoła. Nie będzie to łatwe. Nie ma na świecie takiej osoby, która byłaby zdolna do łatwego przyjmowania każdego zadawanego jej ciosu.
Nie potrafimy ciągle rozwiązywać problemów. Potrafimy być rozbici, smutni, obrażeni, uparci. Potrafimy potykać się i upadać. I na tym polega życie – na stawianiu czoła problemom i, rozumie się, ich rozwiązywaniu od czasu do czasu, na nauce i adaptacji. To właśnie kształtuje osobę, którą się stajemy.
3.Przestać siebie oszukiwać. Można oszukiwać innych, jednak nie siebie. Nasze życie usprawnia się dopiero wtedy, gdy dokonujemy zmian, dlatego główna rzecz, którą należy zrobić, to być szczerymi wobec siebie samych. Przeczytaj →The Road Less Traveled
4.Przestać lekceważyć swoje potrzeby. Najbardziej bolesną rzeczą jest zatracić się, kochając drugą osobę zbyt mocno i zapominając, że też jest się wyjątkowym. Można pomagać innym, ale należy pomagać również sobie. Jeżeli szukasz momentu, by podążyć za swoją pasją i zrobić coś ważnego dla siebie, to ten moment jest teraz.(bruckerrlb)

5.Przestać próbować być kimś, kim się nie jest. Jednym z największych wyzwań w życiu jest bycie sobą w świecie, który próbuje upodobnić nas do reszty. Zawsze będzie ktoś milszy, bystrzejszy, młodszy, jednak Ci ludzie nigdy nie będą nami.
Nie zmieniaj się po to, by ludzie Cię polubili. Bądź sobą i właściwi ludzie polubią Cię takiego, jaki jesteś.
6.Przestać trwać w przeszłości. Nie można otworzyć nowego rozdziału w życiu, czytając po raz kolejny ostatni.
7.Przestać obawiać się błędów. Robienie czegoś źle jest co najmniej 10 razy bardziej produktywne niż nicnierobienie.
Każdy sukces poprzedza łańcuszek porażek i każda porażka prowadzi do sukcesu. Zawsze bardziej żałujemy rzeczy, których NIE zrobiliśmy, niż tych, które zrobiliśmy.
8.Przestać krytykować siebie za błędy popełnione w przeszłości. Mogliśmy pokochać niewłaściwą osobę i płakać nad niewłaściwymi rzeczami, jednak niezależnie od tego, jak wszystko się potoczy, jedno jest pewne: porażki pomagają nam znaleźć osoby i rzeczy, które są właściwe dla nas.
Wszyscy popełniamy błędy, walczymy, a nawet żałujemy o czymś minionym. Jednak nie jesteśmy tożsami z błędami czy walką, lecz z tym, co robimy TERAZ i jutro.
Każda rzecz, która kiedykolwiek zdarzyła się w naszym życiu, przygotowuje nas do czegoś, co ma dopiero nadejść.
9.Przestać próbować kupić szczęście. Wiele z pożądanych przez nas rzeczy sporo kosztuje. Jednak prawda jest taka, że w zupełności wystarczy nam rzeczy, które są zupełnie za darmo: miłość, śmiech i rozwijanie swoich pasji.
10.Przestać potrzebować innych do szczęścia. Jeżeli nie znajdujesz szczęścia z kimś, kto siedzi w Tobie, nie będziesz w dłuższej perspektywie szczęśliwy również z inną osobą. Musisz mieć stabilność najpierw w swoim życiu, zanim zaczniesz dzielić je z kimś innym. Przeczytaj →Stumbling on Happiness
11.Przestać się lenić. Nie myśl za długo, ponieważ ryzykujesz pojawienie się problemu, którego nie było przedtem. Oceniaj sytuacje i podejmuj działania.
Nie można zmienić czegoś, z czym boisz się zmierzyć. Postęp wymaga podejmowania ryzyka. Kropka. Nie można przejść o jeden stopień dalej, ciągle stojąc na poprzednim.
12.Przestać myśleć, że się nie jest gotowym. Nikt nie jest w 100% gotowy na nadchodzącą okazję. Większość szans, które nadarzają się w życiu, wymagają wyjścia ze strefy komfortu, co oznacza, że nie będziemy czuli się na początku całkowicie komfortowo.
13.Przestać nawiązywać relacje z niewłaściwymi ludźmi. Lepiej być samemu niż znaleźć się w złym towarzystwie. Nie ma pośpiechu.
Jeżeli coś ma się wydarzyć, wydarzy się – w odpowiednim czasie i z odpowiednią osobą.
Zakochuj się gdy jesteś gotów, nie zaś wtedy, gdy jesteś samotny.
14.Przestać odrzucać nowe znajomości tylko dlatego, że stare się nie sprawdziły. Każdy ma w życiu cel do osiągnięcia. Niektóre będą nas doświadczały, niektóre nas wykorzystają, a jeszcze inne czegoś nas nauczą. Co najważniejsze, niektóre pozwolą nam odkryć najlepsze, co mamy w sobie.
15.Przestać z kimkolwiek rywalizować. Przestań martwić się o to, że ktoś coś robi lepiej od nas. Skup się na poprawianiu własnych wyników.
Sukces polega na ciągłej walce ze SOBĄ i tylko ze SOBĄ.
16.Przestać zazdrościć innym. Zazdrość jest sztuką liczenia cudzych talentów zamiast własnych. Zadaj sobie pytanie: co mam takiego, czego pragną inni?
17.Przestać narzekać i mieć żal do siebie. Życie nie bez powodu zsyła przeszkody – wyznaczają nam ścieżkę. Możemy nie widzieć bądź nie rozumieć chwili, w której to się dzieje i to może być trudne. Jednak spójrz na trudności, które Cię spotykały w przeszłości. Zobaczysz, jak często prowadziły Cię do lepszej osoby, miejsca, stanu umysłu czy sytuacji. Uśmiechnij się więc! Niech każdy wie, że dziś jesteś silniejszy niż wczoraj. A będziesz.
18.Przestać żywić urazę. Nie trzymaj w sercu nienawiści. W ten sposób bardziej krzywdzisz siebie niż ludzi, których nienawidzisz.
Przebaczenie nie polega na tym, że powiesz „To, co mi zrobiłeś, jest okej”, lecz raczej „Nie pozwolę na to, aby to, co mi zrobiłeś, przekreśliło moje szczęście”. Przebaczenie jest odpowiedzią… daruj, odnajdź spokój, wyzwól siebie! I pamiętaj, że przebaczenie nie dotyczy jedynie innych ludzi, lecz również Ciebie.
Wybacz sobie, jeżeli musisz, rusz do przodu i próbuj następnym razem być lepszym.
19.Przestać pozwalać innym na sprowadzanie siebie do ich poziomu. Nie zgadzaj się na obniżanie własnych standardów, aby zadowolić tych, co nie chcą podnieść własnych.
20.Przestać tracić czas, próbując tłumaczyć się przed innymi. Twoi przyjaciele tego nie potrzebują. Z kolei wrogowie i tak Ci nie uwierzą. Po prostu rób to, co, Twoim zdaniem, jest słuszne.
21.Przestać ciągle robić to samo, nie robiąc przerw. Jeżeli czujesz, że nie masz czasu, by zatrzymać się i zrobić głęboki wdech, właśnie w tej chwili masz to zrobić. Jeżeli dalej będziesz robić, to robić, będziesz otrzymywać to, co otrzymujesz.
Czasem trzeba zdystansować się od siebie, aby rzucić świeże spojrzenie na sprawy.
22.Przestać nie doceniać piękna małych rzeczy. Ciesz się z ulotnych chwil, ponieważ pewnego dnia możesz spojrzeć wstecz i odkryć, że były to wielkie chwile. Najlepszy odcinek Twojego życia będzie składał się z krótkich, bezimiennych chwil, które spędzisz, uśmiechając się z kimś, na kim Ci zależy.
23.Przestać być perfekcjonistą. Prawdziwy świat nie docenia perfekcjonistów. Woli ludzi, którzy po prostu doprowadzają sprawy do końca. Przeczytaj →Getting Things Done
24.Przestać iść po linii najmniejszego oporu. Życie nie jest łatwe, zwłaszcza gdy planujesz osiągnąć coś wartościowego.
Nie idź na skróty. Rób coś wyjątkowego. Zapisz się na →newsletter Lifehackera
25.Przestać zachowywać się tak, jakby wszystko było w porządku, podczas gdy wcale tak nie jest. Można na krótką chwilę się załamać. Nie zawsze musisz udawać, że jesteś silny i nie musisz ciągle udowadniać, że wszystko jest dobrze. Nie należy przejmować się także tym, co myślą inni.
Płacz, jeżeli czujesz, że zaraz się poryczysz – dobrze jest czasem puścić łezkę. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej będziesz w stanie ponownie się uśmiechnąć.
26.Przestać oskarżać innych o własne problemy. To, ile ze swoich marzeń jesteś w stanie osiągnąć, zależy od tego, ile odpowiedzialności jesteś w stanie na siebie wziąć.
Obwiniając innych za to, przez co przechodzisz, próbujesz uniknąć odpowiedzialności i dajesz innym władzę nad częścią swojego życia.
27.Przestać próbować być wszystkim dla wszystkich. Jest to niemożliwe i spowoduje jedynie wypalenie. Co innego wywołany przez Ciebie uśmiech na twarzy drugiej osoby – ten POTRAFI odmienić świat. Być może nie cały, ale świat tej osoby. Skoncentruj się właśnie na tym.
28.Przestać za bardzo się przejmować. Martwienie się o jutro nie sprawi, że będzie lżejsze, lecz pozbawi radości dzisiejszy dzień.
Istnieje sposób na sprawdzenie, czy coś jest warte zachodu.
Zadaj sobie pytanie: „Czy będzie to ważne za rok? Trzy lata? Za pięć lat?” Jeżeli nie, nie warto tym się przejmować.
29.Przestać skupiać się na czymś, czego wolimy uniknąć. Skup się na tym, co chcielibyśmy, żeby się wydarzyło.
Pozytywne myślenie warunkuje każdą wspaniałą historię ze szczęśliwy zakończeniem. Budząc się każdego poranka z myślą, że w ciągu dnia wydarzy się coś wspaniałego i będąc uważnym obserwatorem, często będziesz zauważać, że masz rację. Przeczytaj →9 skutecznych sposobów na odzyskanie pozytywnego nastroju
30.Przestać być niewdzięcznym. Budź się każdego dnia, myśląc z wdzięcznością o swoim życiu, niezależnie od tego czy jest dobre, czy złe. Brian Tracy uważa wdzięczność za jeden z →7 kluczy do osiągnięcia Szczęścia
Ktoś gdzieś desperacko walczy o swoje. Zamiast myśleć o tym, że czegoś Ci brakuje, pomyśl, co masz takiego, czego brakuje innym.

Trudno powiedzieć, czy odmienił czyjeś życie, ale wywołał liczne dyskusje na forach.
A mimo to Waszym zdaniem pozostawia pewien niedosyt.

Rzecz w tym, że człowiek od urodzenia jest wyjątkowo odporny na wszelkiego rodzaju zakazy.
Powiedz drugiej osobie w trosce o jej dobro, że ma czegoś nie robić, a zobaczysz, że zignoruje Twoje ostrzeżenie.
O wiele sensowniejsze jest wskazanie komuś kierunku. Jest szansa, że drugi człowiek weźmie do serca nasze rady albo przynajmniej zapamięta jako alternatywę do tego, co teraz robi.

Alt+Ctrl+Del to skrót klawiszowy, dzięki któremu można m.in. zrestartować komputer.

Możecie potraktować poniższy artykuł jako rozwinięcie oraz uwieńczenie posta „30 rzeczy, które należy przestać sobie robić”.
Publikujemy go już w Nowym roku – być może potraktujecie niektóre z tych punktów jako listę pozytywnych wskazówek, które pomogą Wam w 2012 roku zrestartować życie!
(UpdatedHome)

1. Zacznij spędzać czas z właściwymi ludźmi. Są to ludzie, których towarzystwo uwielbiasz. Ludzie, którzy Cię kochają i doceniają. Wreszcie ludzie, którzy zachęcają Cię do dokonywania w życiu wspaniałych zmian. To są wszyscy ci, dzięki komu czujesz się bardziej żywy. Przyjmują się takiego, jaki jesteś. Co więcej, bezwarunkowo akceptują również osobę, którą zamierzasz zostać.
2. Staw czoła swoim problemom. To nie problemy, lecz to, jak na nie reagujesz i jak dochodzisz po nich do siebie decyduje o tym, kim jesteś. Nie znikną, dopóki nie podejmiesz działania. Rób, co możesz, kiedy możesz i ciesz się z tego, co zostało zrobione. Tutaj chodzi o małe kroki w dobrym kierunku, które robisz powoli, acz konsekwentnie. Każdy milimetr jest ważny, ponieważ na dłuższą metę z takich milimetrów składa się centymetr, metr, kilometr.

3. Zacznij być szczery w stosunku do siebie. Bądź szczery wobec tego, co jest w porządku oraz tego, co wymaga naprawy. Bądź szczery wobec tego, co zamierzasz osiągnąć oraz tego, kim chcesz zostać. Bądź szczery w każdej dziedzinie swojego życia. Zawsze. W końcu jesteś jedyną osobą, na której możesz polegać!
Szukaj swojej duszy, prawdy, by wiedzieć, kim tak naprawdę jesteś. Gdy zrobisz to, zaczniesz lepiej rozumieć, w którym znajdujesz się punkcie i jak tam trafiłeś. Będziesz lepiej przygotowany do tego, by zrozumieć, gdzie chcesz się znaleźć i jak tego dokonać.
4. Uczyń szczęście swoim priorytetem. Licz się z własnymi potrzebami. Jeżeli je lekceważysz i zaniedbujesz, sabotujesz siebie.
Pamiętaj – można jednocześnie dbać o swoje potrzeby i potrzeby otaczających Cię ludzi. Co więcej, w momencie, gdy zaspokoisz swoje potrzeby, prawdopodobnie będziesz bardziej zdolny do pomocy tym, którzy najbardziej Cię potrzebują. Przeczytaj →Szczęście zaczyna się w Twojej głowie! Uwolnij swój potencjał
5. Zdobądź się na odwagę i zacznij być sobą. Próbując być kimś innym, sprawiasz, że zatraca się osoba, którą jesteś. Bądź sobą. Zaakceptuj osobowość wewnątrz Ciebie, mającą własne pomysły, zalety oraz piękno, których nie ma nikt inny. Bądź człowiekiem, którym Twoim zdaniem jesteś – najlepszą według Ciebie wersją. Koniec końców bądź szczery wobec siebie i jeżeli Twoje serce coś odrzuca, zrób to samo.
6. Zacznij dostrzegać to, co się dzieje teraz i żyć tym. Obecna chwila jest cudem. Jest to jedyny moment, który należy do Ciebie. To, co się dzieje w tej chwili, nazywa się życie. Przestań zatem myśleć o tym, jak wielkie rzeczy wydarzą się w przyszłości. Przestań również myśleć o tym, co wydarzyło się lub nie w przeszłości. Naucz się bycia „tu i teraz” oraz dostrzegania życia, które widzisz. Doceń już teraz świat – za jego piękno, które możesz podziwiać.
7. Zacznij doceniać lekcje, które wyciągasz dzięki błędom. Błędy są w porządku – wyznaczają ścieżkę czynionych przez nas postępów. Jeżeli nie ponosisz od czasu do czasu porażki, to znaczy, że niewystarczająco się starasz i w ogóle się nie uczysz. Podejmuj ryzyko, potykaj się, upadaj, a następnie podnoś się i próbuj ponownie. Doceniaj to, że pchasz siebie do przodu, ucząc się, rosnąc oraz się doskonaląc.
Zaczynamy uświadamiać swoje znaczące osiągnięcia dopiero pod koniec długiej drogi usłanej porażkami. Jeden z błędów, którego się obawiasz, może właśnie prowadzić Cię do jednego z najwspanialszych osiągnięć.
8. Bądź wobec siebie grzeczniejszy. Gdybyś miał przyjaciela, który rozmawiałby z Tobą tak, jak nieraz rozmawiasz ze sobą, kiedy byś przestał się z nim przyjaźnić?
To, jak traktujesz siebie, jest wskazówką dla innych, jak mają Cię traktować. Musisz pokochać siebie, jeżeli chcesz, by inni również Cię kochali. Przeczytaj →Naucz ich, jak mają Cię traktować! Praktyczny podręcznik asertywności
9. Zacznij się cieszyć tym, co już masz. Problemem wielu z nas jest myślenie, że staniemy się szczęśliwi dopiero po osiągnięciu pewnego poziomu osiągniętego przez innych – szefa, siedzącego we własnym biurze, przyjaciela naszego przyjaciela, który ma luksusowe apartamenty nad morzem itd. Niestety trochę to potrwa, zanim osiągniemy podobny poziom, a gdy już to się stanie, będziemy mieli przed oczami inny przykład. Skończy się to tak, że spędzisz całe życie gnając za czymś nowym, nie zatrzymując się ani na chwilę, by cieszyć się tym, co masz obecnie. Znajdź codziennie rano tuż po przebudzeniu chwilę, by docenić to, co osiągnąłeś, i to, co już masz.
10. Zacznij budować własne szczęście. Jeżeli czekasz na to, że ktoś uczyni Cię szczęśliwym, nigdy się nie doczekasz. Uśmiechaj się, skoro potrafisz. Wybierz szczęście. Ucieleśniaj zmiany, których wypatrujesz w świecie. Ciesz się z tego kim jesteś i pozwól, by Twoje pozytywne nastawienie inspirowało Cię do dalszej drogi w kierunku jutra. Często możemy znaleźć szczęście tam, gdzie decydujemy się go szukać.
Jeżeli wśród szans, którymi teraz dysponujesz, szukasz szczęścia, prawdopodobnie je znajdziesz. Jeżeli jednak ciągle czegoś szukasz czegoś innego, niestety też to znajdziesz. Przeczytaj →Kodeks wygranych. X przykazań człowieka sukcesu
11. Daj szansę swoim ideom oraz marzeniom. W życiu rzadko chodzi o otrzymanie szansy; o wiele częściej zaś o skorzystanie z niej. Nigdy nie masz stuprocentowej pewności, że coś zadziała, jednak możesz być na 100% pewien, że coś nie zadziała, jeżeli nie podejmiesz żadnej próby. W większości przypadków masz po prostu spróbować! I nieważne, co z tego wyniknie, zawsze skończy się tak, jak powinno.
Albo wygrasz, albo czegoś się nauczysz. Zasada win-win.
Przeczytaj →7 objawów tego, że zaczynasz rezygnować z własnych marzeń
12. Uwierz w to, że jesteś przygotowany do kolejnego kroku. Jesteś gotów! Pomyśl o tym. Masz wszystko, czego potrzebujesz, by zrobić już teraz kolejny mały realistyczny krok do przodu. Wykorzystaj szanse, którymi dysponujesz i podejmij wyzwanie – są to prezenty, które pomogą Ci w rozwoju.
13. Zacznij nawiązywać nowe relacje w dobrej intencji. Poznawaj nowych szczerych ludzi, na których można polegać, czyli takich, które są odzwierciedleniem człowieka, którym zamierzasz być.
Dobieraj przyjaciół, z których jesteś dumny; ludzi, których podziwiasz; takich, co będą okazywali Ci miłość oraz szacunek; ludzi szczerych, odwzajemniających Twoją dobroć oraz zaangażowanie. Zwracaj również uwagę na to, co ludzie robią, ponieważ czyny są ważniejsze od słów czy tego, jak ci ludzie są oceniani przez innych.
14. Zacznij dawać szansę nowo poznanym ludziom. Zabrzmi brutalnie, jednak nie dasz rady zachować przyjaźni z każdym, kto został Twoim przyjacielem. Ludzie oraz priorytety się zmieniają. Związki i przyjaźnie z jednymi ludźmi słabną, z innymi się, odwrotnie, umacniają.
Doceniaj możliwość zawierania nowych relacji – zastępujesz nimi stare, które już dawno nie działają. Ufaj swojemu zdaniu. Zawieraj nowe relacje, pamiętając, że wkraczasz na nieznany teren. Bądź gotów do nauki, wyzwania, spotkania z kimś, kto może na zawsze odmienić Twoje życie.
15. Zacznij rywalizować z własną wersją siebie. Inspiruj się innymi, doceniaj innych i ucz się od nich, jednak wiedz, że rywalizowanie z nimi jest stratą czasu. Twoim rywalem jest jedna jedyna osoba – Ty sam. Rywalizujesz z najlepszą wersją siebie. Dąż do tego, by pobić własny wynik.
16. Zacznij kibicować cudzym zwycięstwom. Zacznij zauważać, co lubisz w innych i opowiadaj im o tym. Docenianie tego, jak wspaniali są otaczający Cię ludzie, prowadzi Cię do miejsca, w którym znajduje się produktywność, samospełnienie oraz pokój. Ciesz się więc z sukcesów odnoszonych przez innych ludzi. Kibicuj im. Bądź im wdzięczny za zwycięstwa i okazuj to otwarcie.
Z czasem zauważysz, że ludzie, którym kibicujesz, zaczynają kibicować Tobie.
17. Zacznij szukać szansy w trudnych sytuacjach. Gdy jesteś u kresu swoich sił, weź głęboki oddech i popatrz na błyszczący skarb – promyk nadziei. Przypomnij sobie, że potrafisz być silny w trudnym czasie i będziesz! Bądź świadom swoich zalet oraz osiągnięć – tego wszystkiego, co robisz słusznie. Skup się na tym, co masz, nie zaś na tym, czego nie masz.
18. Zacznij wybaczać sobie oraz innym. Wszyscy byliśmy krzywdzeni przez decyzje – swoje własne oraz podejmowane przez innych. To, że odczuwamy ból, jest w porządku – po prostu czasami to trwa za długo. Lekarstwem na to jest wybaczenie. Nie oznacza to, że wymazujesz z pamięci swoją przeszłość oraz to, co się wydarzyło. Przestajesz odczuwać ból oraz żywić urazę i zamiast tego wyciągasz wnioski i kroczysz dalej przez życie.
19. Zacznij pomagać ludziom, którzy Cię otaczają. Troszcz się o ludzi. Wskazuj im, jeżeli potrafisz, lepszą drogę. Im bardziej pomagasz innym, tym chętniej będą pomagali Tobie. Miłość i dobroć rodzi miłość i dobroć. I tak w kółko.
20. Zacznij słuchać wewnętrznego głosu. Jeżeli to pomaga, omawiaj swoje pomysły z najbliższymi, jednak zostaw miejsce swojej intuicji. Bądź szczery wobec siebie. Powiedz to, co musisz powiedzieć. Rób to, co Twoje serce podpowiada jako słuszny pomysł.
21. Zacznij zwracać uwagę na poziom stresu i rób krótkie przerwy. Zwolnij. Oddychaj. Pozwól sobie na zatrzymanie się, regenerację i dalszy marsz z jasnym umysłem oraz zdefiniowanym celem.
Gdy jesteś maksymalnie zagoniony, krótka przerwa odmłodzi Twój umysł oraz zwiększy produktywność. Te krótkie przerwy pomogą Ci odzyskać zdrowie psychiczne oraz zastanowić się nad ostatnimi działaniami, po to, byś mógł upewnić się, że na pewno podążasz do celu.
22. Zacznij doceniać piękno małych rzeczy. Zamiast czekać, aż wydarzy się coś wielkiego – ślub, dzieci, wielka promocja lub wygrana w loterii, znajduj szczęście w małych rzeczach, które zdarzają się codziennie. Mała rzecz, jak zwykła filiżanka kawy o poranku, rozkoszny zapach oraz smak przyrządzonej w domu potrawy, przyjemność z dzielenia się z innymi czymś, co uwielbiasz czy trzymanie swojego partnera za rękę. Zauważ, że te małe codzienne przyjemności niezwykle wpływają na jakość Twojego życia.
23. Zacznij akceptować rzeczy, gdy nie są perfekcyjne. Pamiętaj – lepsze wrogiem dobrego. Jednym z największych wyzwań dla ludzi pragnących usprawniać siebie oraz otoczenie jest uczenie się akceptacji rzeczy takimi, jakie są. Czasami lepiej jest zaakceptować i docenić świat oraz ludzi takimi jacy są, niż próbować uczynić wszystkich i wszystko zgodnym z niedosięgniętym ideałem. Nie – wcale nie powinieneś godzić się na bylejakość w życiu, jednak naucz się kochać oraz doceniać rzeczy, nawet gdy są mniej idealne.
Pamiętaj, że perfekcjonizm jest jednym z 7 przyzwyczajeń nieszczęśliwych ludzi
24. Zacznij codziennie pracować nad swoimi celami. Pamiętaj – podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku. O czymkolwiek marzysz, podejmowane codziennie małe logiczne kroki sprawią, że to się spełni. Rusz się i zrób coś! Im ciężej pracujesz, tym szczęśliwszy się staniesz. Podczas gdy wielu z nas w pewnym momencie postanawia odpowiedzieć na powołanie, zaledwie garstka zaczyna w pocie czoła nad tym pracować. Mówiąc „pracuję nad tym” konsekwentnie poświęcaj się osiągnięciu wyniku. Przeczytaj →The 7 Habits of Highly Effective People
25. Otwórz się na to, jak się czujesz. Jeżeli coś Cię boli, daj sobie czas, jednak nie tłum tego w sobie. Porozmawiaj z najbliższymi. Zwykłe wygadanie się sprawi, że znowu poczujesz się lepiej.
26. Weź pełną odpowiedzialność za swoje życie. Odpowiadaj za wybory oraz błędy i bądź gotów do podejmowania odpowiednich kroków w celu ich naprawy. Jeżeli nie weźmiesz całkowitej odpowiedzialności za swoje życie, zrobi to ktoś inny. Jeżeli to będą inni, zostaniesz niewolnikiem ich pomysłów oraz marzeń zamiast być pionierem własnych. Jesteś jedyną osobą, którą ma pełną kontrolę nad Twoim życiem. Nie – nikt nie mówi, że będzie łatwo. Każdy musi zmierzyć się z jakimiś przeszkodami. Jednak musisz wziąć sprawy w swoje ręce i przezwyciężyć te trudności. Rezygnacja z tego oznacza dobrowolne skazanie się na mierną egzystencję. Zapisz się na specjalny →newsletter Lifehackera
27. Zacznij aktywnie pielęgnować najważniejsze przyjaźnie. Wprowadź prawdziwą szczerą radość do własnego życia oraz życia tych, których kochasz, poprzez regularne mówienie im tego, jak wiele dla Ciebie znaczą. Nie możesz być wszystkim dla wszystkich, jednak możesz być wszystkim dla kilku osób. Zadecyduj, kim są ci ludzie i traktuj ich po królewsku.
Pamiętaj – nie potrzebujesz określonej liczby przyjaciół, lecz kilku, co do których masz pewność.
28. Zacznij skupiać się na rzeczach, nad którymi panujesz. Nie możesz zmienić wszystkiego, jednak zawsze możesz zmienić coś. Marnowanie czasu, talentu oraz energii emocjonalnej na rzeczy, które są poza Twoją kontrolą, jest prostą drogą do frustracji, nędzy oraz stagnacji. Inwestuj swoją energię w rzeczy, nad którymi masz kontrolę i pracuj nad nimi.
29. Zacznij skupiać się na możliwości osiągnięcia pozytywnego wyniku. Zanim mógł będzie zdolny do tego, by coś zrobić, musi uwierzyć, że POTRAFI to zrobić. Aby przezwyciężyć negatywne myśli i destrukcyjne emocje, należy pielęgnować pozytywne emocje, które są silniejsze oraz potężniejsze. Słuchaj wewnętrznego głosu i zamieniaj negatywne myśli na pozytywne. Niezależnie od sytuacji, skupiaj się na tym, co CHCESZ, by się wydarzyło, a następnie podejmuj pozytywne kroki w tym celu.
To prawda, że nie możesz kontrolować wszystkiego, co się z Tobą dzieje, jednak możesz panować nad tym, jak reagujesz na sprawy. Życie każdego człowieka ma swoje pozytywne i negatywne strony – to, czy na dłuższą metę jesteś szczęśliwy czy odnosisz sukcesy, wybitnie zależy od tego, na czym skupiasz swoją uwagę. Przeczytaj →Kodeks wygranych. X przykazań człowieka sukcesu
30. Zacznij zwracać uwagę na bogactwa, którymi dysponujesz. Henry David Thoreau kiedyś powiedział „Bogactwo jest zdolnością do cieszenia się pełnią życia”.
Nawet w chude lata ważnym jest sprowadzać rzeczy do właściwej perspektywy. Nie położyłeś się wczoraj głodny. Nie spałeś pod mostem. Zastanawiałeś się z rana, co masz założyć. Nie za bardzo się nawet wysilałeś – w końcu piątek… Nie musiałeś się bać. Masz dostęp do wody pitnej. W razie choroby możesz liczyć na lekarzy. Masz dostęp do Internetu. Możesz czytać.
Ktoś mógłby powiedzieć, że jesteś niewyobrażalnie bogaty, dlatego bądź zawsze wdzięczny za to wszystko, co masz. Sprawdź przy okazji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz