czwartek, 1 marca 2012

W USA powstał pierwszy prywatny kosmodrom

Spaceport America
Na pustyni w Nowym Meksyku w Stanach Zjednoczonych otwarto pierwszy prywatny port kosmiczny "Ameryka”, który jest w posiadaniu firmy Virgin Galactic.


Budowa kosmodromu, położonego wśród rozległych obszarów pustynnych w Nowym Meksyku, kosztowała w sumie 209 milionów dolarów. Podczas gdy inwestorzy byli w stanie odzyskać już pięćdziesiąt milionów głównie z powodu gromadzenia środków od czekających w kolejce przyszłych turystów kosmicznych.

Pierwsze loty zaplanowano na koniec 2012 roku. 2,5 godzinny lot na wysokości 100 km będzie kosztował 100 000 dolarów. Projekt został zaprojektowany i zrealizowany przez brytyjską firmę, Foster and Partners, specjalizująca się w budowie terminali lotniczych. Kosmodrom zawiera poczekalnie i pomieszczenia przygotowania do lotu poza tym jest wieża kontrolna i hangary. Obiekt jest również wyposażony w pas startowy o długości trzech kilometrów.
Kompleks Spaceport zajmuje powierzchnię 11 000 metrów kwadratowych. Projekt Portu Kosmicznego jest w pełni spójny z "kosmicznych" trendami, okna są eleganckie i panoramiczne. Najbardziej niezwykłą jego częścią jest wejście do kosmodromu w kształcie rowków w ziemi. Ściany przy wejściu są wyposażone w duże ekrany, na których można wyświetlać informacje o lotach.
File 19401
W otwarciu tego pierwszego prywatnego kosmodromu wzięło udział około 800 osób, wśród których był astronauta Buzz Aldrin. Na oczach uczestników przeprowadzono loty demonstracyjne statków powietrznych WhiteKnightTwo przewoźnika oraz orbitera SpaceShipTwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz