poniedziałek, 28 lutego 2011

Morsowanie - przepustka do zdrowia

Morsowanie, czyli kąpiele zimą w otwartych zbiornikach wodnych może wyglądać na pierwszy rzut oka jak sport ekstremalny dla szczególnie zahartowanych i odpornych ludzi. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że prawie każdy może zostać morsem - i zdobyć przepustkę do zdrowia i dobrego nastroju w miesiącach zimowych.

Mechanizm termoregulacji

Morsowanie jest jedną z najlepszych możliwości regulacji temperatury ciała, która równocześnie wzmacnia nasz system immunologiczny. Człowiek we współczesnym świecie wszelkimi sposobami chroni się przed zimnem przy pomocy ciepłej odzieży. Dzięki tym działaniom naturalny ludzki mechanizm termoregulacji uległ znacznemu osłabieniu. Im bardziej oddalamy się od natury, wykorzystując owoce cywilizacji, tym bardziej osłabiamy procesy termoregulacji, a co za tym idzie odporność organizmu na różnego rodzaju choroby. Dopiero morsowanie daje nam możliwość ich ponownej aktywacji.

Zanurzenie w bardzo zimnej wodzie prowadzi do silnego zwężenia się naczyń włosowatych i peryferyjnych naczyń krwionośnych. Krew przepływa z kończyn do serca i mózgu, zapewniając prawidłową pracę ważnych dla życia ludzkiego organów i strzeże organizm przed wychłodzeniem.

Pierwsza kąpiel

Praktycznie każdy, kto ma w miarę zdrowe serce może zażywać kąpieli w lodowatej wodzie. Podczas kontaktu z zimną wodą pojawia się duży stres, aktywujący wyrzut biologicznie aktywnych substancji, bardzo pozytywnie działających na system immunologiczny. Proces ten chroni przed zachorowaniem. Nawet lekkie zaziębienie nie powinno być żadną przeszkodą przed kąpielą w lodowatej wodzie. Wręcz przeciwnie, wiele lat obserwacji dostarczyło niezbitych dowodów, że po takiej kąpieli proces zdrowienia znacznie przyspiesza. Tym mniej przeciwwskazań pojawia się przy schorzeniach chronicznych.

Jak się rozgrzewać przed przed kąpielą - gimnastyka, bieg czy gorąca herbata.

W celu wzmocnienia mechanizmu termoregulacji, ważne jest, aby przed morsowaniem dostatecznie zaopatrzyć organizm w wystarczająca ilość tlenu. Uzyskujemy to przy pomocy ćwiczeń gimnastycznych i sportów wytrzymałościowych (np. bieg, jazda na rowerze), które zapewniają dodatkową produkcję ciepła, w rezultacie której krew i tkanki szybko nasycą się tlenem. Niestety tego nie zapewni nam nawet najbardziej gorąca herbata, ani inne ciepłe napoje, nie ma więc większego sensu przed kąpielą niczego gorącego pić. Oczywiście nie ma mowy o spożywaniu jakichkolwiek napojów alkoholowych.

Najlepiej rozgrzewa przed morsowaniem sport, który najlepiej lubimy - najskuteczniejsze będzie jednak bieganie. Jest to jedna z najbardziej naturalnych form ruchu. Wiele badań wykazało, że podczas biegania otwierają się tysiące małych naczynek krwionośnych i wspólna praca mięśni pompuje krew do całego ciała, nasycając wszystkie tkanki tlenem oraz wzmacnia układ krążenia, serce, mózg i płuca.

Jak długo się kąpać?

Długość pobytu w zimnej wodzie dla każdego może być całkowicie różna: jednemu wystarczy kilka sekund, inny będzie siedział w wodzie pięć minut. Tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia. Ważny jest sam moment zanurzenia i zadziałanie mechanizmu termoregulacji. Dlatego też najlepiej zanurzać całe ciało, nie wyłączając głowy.

Morsowanie z dziećmi

Morsowanie z dziećmi jest oczywiście nie tylko dopuszczalne, ale również nawet zalecane.

Dopuszczalny wiek, aby zacząć morsować to 3 lub 4 lata. Oczywiście nic na siłę. Pierwsze morsowania powinny mieć formę zabawy, aby przyzwyczaić dzieci do zimnej wody. Dziecko szybciej wejdzie do wody z ojcem, matką czy z dziadkiem.

Ochrona przez antyoksydanty

Morsowanie, jak również sauna prowadzą do łagodnego obciążenia oksydacyjnego, które jest w przypadku sauny bardzo krótkotrwałe (najbardziej wpływa na to oczywiście faza schładzania). Natomiast morsowanie to działanie wydłuża. Mechanizmy antyoksydacyjne są efektywne i sekwencyjnie skuteczne. Początek działania antyoksydacyjnego wiązań molekularnych stanowią reakcje glutationu i kwasów askorbinowych.

Ze względu na mechanizmy adaptacyjne regularnego stosowania bodźców termicznych sauny i morsowania dochodzi do podwyższenia zdolności antyoksydacyjnych oraz do podwyższenia się bariery obronnej organizmu. Oznacza to, że sauna oraz morsowanie może być uznane za prewencyjne działanie medyczne. W przypadku sauny, możemy o tym mówić, jedynie w powiązaniu z prawidłowo przeprowadzoną fazą chłodzenia. Jeżeli sauna i morsowanie są stosowane regularnie, to nie występują u zdrowych ludzi żadne skutki uboczne oksydacyjnego stresu.

A może do sauny?

Jeżeli ktoś nie ma tyle odwagi, by spróbować morsowania to polecam chociaż iść do sauny.

--
Stopka

Na stronie www.saunywpolsce.pl można znaleźć saunę w miejscu zamieszkania i zacząć się relaksować, równocześnie wzmacniając system immunologiczny i broniąc się przed wolnymi rodnikami. Powodzenia!


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

1 komentarz:

  1. Mnie to przekonało:) Próbowałem w zeszłym roku, w tym chce już robić to na poważnie. Oglądałem już specjalne rękawice do morsowania, będę musiał w takie zainwestować.

    OdpowiedzUsuń