środa, 1 lutego 2012

Zalety czekolady

Czekolada jest wyciągiem z nasion kakaowca.
Nasiona te są warzywami.
Cukier jest wyciągiem z buraków cukrowych.
Buraki cukrowe są warzywami.
WYNIKA Z TEGO, ŻE CZEKOLADA JEST WARZYWEM!!!
Rozciągnijmy tą teorię szerzej:
Tabliczki czekolady zawierają mleko.
Znaczy to, że tabliczki czekolady są zdrowe!!!
Rodzynki, wiśnie, skórki pomarańczy i truskawki są w czekoladzie.
Należą one do rodzin owoców, więc jedz ich tyle ile chcesz.
Czekolada jest dobra na stres.
Tylko pomyśl:
"STRESSED" czytane od tyłu znaczy "DESSERTS".


Od tysiącleci, czekolada jest fenomenem, budzącym niemałe emocje! To wyrób cukierniczy, sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego (masło kakaowe) lub tłuszczu cukierniczego, środka słodzącego i innych dodatków.
Pół kilograma wyrobów czekoladowych można uzyskać z dwóch garści wysuszonego ziarna kakaowego.
W Meksyku najpowszechniej stosowana jest jako czekolada w postaci napoju na wodzie, mleku lub innym płynie.
Pierwszą gorącą czekoladę stworzyli Majowie.
Kakaowiec , z którego pochodzi kakao, główny składnik czekolady, jest drzewem wiecznie zielonym, zwanym Theobroma cacao. Jego nazwa pochodzi od greckich słów "theos"-bóg i "broma"-napój, tworzących łącznie frazę:"napój bogów".
Po zjedzeniu czekolady w naszym organiźmie wytwarzają się substancje poprawiające nastrój, powodujące wzrost ciśnienia krwi a co za tym idzie potęgujące wszelkie doznania ;)
Badania wykazują...
- według najnowszych badań psychologicznych przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii czekolada uspokaja również...zapachem. Zbadano wiele zapachów artykułów spożywczych, ale tylko czekolada tak wyraźnie oddziałuje na nasz mózg, działając na jego fale związane ściśle z koncentracją uwagi.
- inne badania odkrywają kolejne zdrowe właściwości uwielbianego przez wszystkich smakołyku, jakim jest czekolada. Wykazują, że bogata w kakao, ciemna czekolada może być zalecana osobom cierpiącym na marskość wątroby.
- kolejne ukazują, iż starsze kobiety spożywające więcej czekolady są mniej narażone na rozwój chorób serca.
Czekolada zawiera wiele składników, z których część może uzależniać, w tym: cukier, kofeinę, teobrominę, anandamid oraz fenyloetyloaminę, pochodną amfetaminy, neuroprzekaźnik zwany powszechnie "hormonem miłości".
Kofeina to stymulant zawarty głównie w kawie. W czekoladzie występuje w niewielkich ilościach (5-10mg w tabliczce).Trzebaby zjeść 12 tabliczek czekolady, aby spożyć jej tyle, ile zawiera szklanka kawy.
Dla wielu zwierząt czekolada jest trucizną. Organizmy koni, psów, kotów i papug nie są przystosowane do rozkładania zawartej w czekoladzie teobrominy. Spożycie czekolady może powodować u nich drgawki, zawał serca, krwotok wewnętrzny, a nawet śmierć. Średniej wielkości psu (20kg) szkodzi 1-1 kg lub 25 g kakao spożywczego w proszku, dawka śmiertelna czekolady gorzkiej dla psa to 6 g na kilogram masy ciała!
Popularność czekolady na całym świecie jest naprawdę olbrzymia. Uwielbiają ją dzieci i dorośli. Jej spożycie stale rośnie. Pod koniec lat 80 spożywaliśmy ok. 2 kg czekolady w ciągu roku. W 2000 już 3,96!!! To i tak mało w porównaniu z Niemcami, którzy jedzą 10 kg czekolady rocznie, Austriakami i Belgami (9,8 kg) czy Duńczykami (8,3 kg).
Czekolada<br />Fot. fot. Shutterstock.com
„Idee powinny być klarowne i gęste jak czekolada" - przysłowie hiszpańskie
„Naprawdę silny jest ten, kto potrafi połamać całą tabliczkę czekolady i zjeść tylko jeden kawałek" - Judith Viorst, amerykańska poetka i pisarka
„Życie jest jak pudełko czekoladek... Nigdy nie wiesz, co ci się trafi." - Forrest Gump
„ Z chemicznego punktu widzenia czekolada jest pożywieniem doskonałym." - Michael Levine, amerykański spec. do spraw racjonalnego żywienia
Nazywana bywa także tuczącym afrodyzjakiem lub słodkim narkotykiem ;)
Wg Langham'a amatorzy:
- czekolady mlecznej - to osoby romantyczne i skłonne do nostalgii,
- białej czekolady - są niezdecydowani,
- gorzkiej czekolady - lubią rzeczy dobrej jakości.
- czarnej czekolady - to ludzie myślący perspektywicznie,
- czekolady nadziewanej masą kawową - niecierpliwi,
- z pomarańczowym nadzieniem - świetnie sprawdzają się w nadzwyczajnych sytuacjach,
- czekolady z nadzieniem toffi - zmysłowi,
- migdałów w czekoladzie - myślą szybko i lubią eksperymenty, itd.
Lepiej wypić filiżankę czekolady niż zjeść część tabliczki. Czekolada pitna ma mniej kalorii niż ta w tabliczkach. Duży kubek czekolady zawiera około 150 kalorii, więc jedną czwartą tego co cała stugramowa tabliczka. Jest też łatwiej strawna
Do nauki! ;)
Czekolada zawiera lecytynę, substancję poprawiającą pamięć i uwalniającą w mózgu związki pobudzające go do pracy. Dlatego kostka czekolady zjedzona przed egzaminem na pewno nie zaszkodzi. Hormon serotonina, który wytwarza się z udziałem zawartych w czekoladzie aminokwasów, wprawi cię w dobry nastrój, co przyda się przed sesją. Ziarno kakaowe jest obfitym źródłem magnezu, potrzebnego organizmowi do opanowania stresów oraz zapobiegania bezsenności. Niestety magnez zawarty w czekoladzie nie jest przez organizm wykorzystywany, gdyż jego wchłanianie uniemożliwiają obecne w niej fityniany i szczawiany. Jeśli więc potrzebujesz magnezu, zjedz raczej garść pestek z dyni albo schrup kilka orzechów, najlepiej włoskich.
Czekolada
UWAGA!
Czekolada pokryta białym nalotem. Biały nalot oznacza, że czekoladę zrobiono z ziarna kakaowego kiepskiej jakości, lub że w sklepie, w którym ją kupiłaś, było za ciepło. Nie jest ona jednak ani spleśniała, ani niebezpieczna dla zdrowia i nadal możesz ją zjeść. Jeśli odstrasza cię nieapetyczny wygląd czekolady, możesz wykorzystać ją na polewę lub dodać do ciasta.
Czekolada light. Słowo "light" na opakowaniu oznacza tylko tyle, że zamiast cukru dodano do czekolady słodzik. Mogą ją więc bezpiecznie jeść osoby chore na cukrzycę. Wciąż jednak znajduje się w niej tłuszcz kakaowy, a to oznacza, że czekolada nadal jest ciężkostrawna i wysokokaloryczna.
Biała czekolada jest bardziej kaloryczna od czarnej! Trzeba do niej bowiem dodać więcej tłuszczu kakaowego niż do tradycyjnej, by zastąpić czymś miazgę kakaową, nadającą czekoladzie brązowy kolor. Nie jest ona także lżej strawna od tradycyjnej, ponieważ tłuszcz kakaowy może wywołać niestrawność.
E! Uważaj!
W produktach czekoladopodobnych zawartość kakao nie przekracza 7% całkowitej masy. Większość producentów dla uzyskania gładkiej, jednorodnej struktury dodaje do czekolady lecytynę sojową (E322), lub PGPR (polirycynooleinian poliglicerolu– E476, uważany za szkodliwy!), co pozwala zmniejszyć zawartość drogiego masła kakaowego i obniżyć lepkość masy.
Tak czy nie?
Zauważono też, że częste spożywanie czekolady powoduje psucie się zębów, pogorszeniem apetytu, brzydką cerą. Ponieważ jest uboga w błonnik - powoduje zaparcie. Niewątpliwie wpływ na to ma fakt, że osoby uzależnione od czekolady unikają owoców i warzyw. Podejrzewa się, że u osób uczulonych na słodycze może wywoływać migreny.
Badania naukowców są pozornie sprzeczne. Japończycy odkryli np., że czekolada wręcz zapobiega próchnicy. Dzięki szybkiemu rozpuszczaniu i połykaniu węglowodany zawarte w czekoladzie mają mało szkodliwy wpływ na zęby - twierdzą. Czyli problem nie w spożywaniu czekolady, a w urozmaiceniu diety i umyciu zębów po jej zjedzeniu.
Niewątpliwie jednak duże ilości spożywanej czekolady doprowadzają do wzrostu masy ciała, a w konsekwencji do otyłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz