czwartek, 15 września 2011

Nikola Tesla

 09 lipca 2006 roku uroczyście odsłonięto pomnik Nikoli Tesli w Parku Królowej Wiktorii (Queen Victoria Parc),w kanadyjskim miasteczku Niagara Falls. Park znajduje się tuż przy Wodospadzie Niagara, zaś pomnik Tesli jest jakby trochę na uboczu, niepokaźnych rozmiarów z dala od bulwaru, po którym przechadzają się turyści i naprawdę trzeba dziecięcej ciekawości, aby podejść kilka kroków po trawniku do pomnika i odczytać napis u stóp monumentu.
   Po pierwsze niewiele osób dzisiaj wie kim był ten człowiek, po drugie jeszcze mniej zada sobie pytanie spośród tych osób dlaczego właśnie w pobliżu Wodospadu Niagara i dlaczego postawiono ten pomnik właśnie w ten konkretny dzień.

   Mimo to, że w dzisiejszej dobie internetu dostęp do informacji jest błyskawiczny udzielę odpowiedzi na te trzy pytania.
 

   Pod koniec XIX-tego wieku fenomen prądu elektrycznego był już znany i wykorzystywany na szeroką skalę w przemyśle, lecz był on znany pod postacią prądu stałego. Nikola Tesla  opracował podstawy generowania i przesyłu prądu przemiennego, które są stosowane do dzisiaj na całym świecie oraz stworzył projekty urządzeń napędzanych bezpośrednio prądem przemiennym, takie jak świetlówka i silnik elektryczny. Jest również współautorem projektu pierwszej na świecie elektrowni wodnej wraz z Georgem Westinghousem, która została wybudowana przy Wodospadzie Niagara,wykorzystując potężne masy wody do poruszania turbin.
  Sam Nikola Tesla, był geniuszem, inżynierem, poliglotą władającym oprócz rodzimego serbskiego, czeskim, francuskim, angielskim, niemieckim, węgierskim, włoskim i łaciną. Był autorem około 700 wynalazków: między innymi radia, które to pozostało w świadomosci zbiorowej jako zasługa Marconiego. Posiadał 14 doktoratów z wielu światowych uniwersytetów. Na jego pamiątkę została nazwana jednostka indukcji magnetycznej: tesla.
 

  Nikola Tesla Urodził się 10 lipca 1856 roku w Smiljan,w monarchii austro-węgierskiej – dzisiejsza Chorwacja. W 150-tą rocznicę jego urodzin, został mu złożony hołd w postaci pomnika, w miejscu, od którego rozpoczęła się współczesna elektryfikacja. Nikola Tesla zmarł 7 stycznia 1943 r. o 22:30 w prawosławne Boże Narodzenie, w apartamencie nr 3327 hotelu New Yorker w Nowym Jorku. Dożył słusznego wieku, lecz odszedł z tego świata niedoceniony, dożywajac ostatnich lat w bardzo skromnych warunkach.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza