piątek, 1 lipca 2011

Stuxnet

Po miesiącach dociekań i nie do końca wiarygodnych doniesień, czym jest Stuxnet - wirus komputerowy, który najprawdopodobniej został stworzony po to, by uszkodzić centryfugi w elektrowniach atomowych w Iranie - pojawiły się wręcz mainstreamowe publikacje, które odpowiadają na to pytanie.

Australijska telewizja ABC1 pokazała krótką animację, która wyjaśnia zasadę działania wirusa (wyłącznie anglojęzyczna wersja).

Stuxnet: Anatomy of a Computer Virus from Patrick Clair on Vimeo.Więcej informacji na temat Stuxnet podaje Ralph Langner, niemiecki ekspert i konsultant systemów bezpieczeństwa w swoim wystąpieniu w TED. Langner przeprowadził wielomiesięczne śledztwo analizując strukturę wirusa i wyciągnął z tego daleko idące wnioski.

Po pierwsze potwierdził, że wirus był zaprogramowany PRECYZYJNIE, by zaatakować system kontroli centryfug w jednej z irańskich elektrowni atomowych. Po drugie wykazał, że jest to najbardziej technologicznie zaawansowane "dzieło" wirtualnej destrukcji i że jest to ni mniej ni więcej CYBER BROŃ MASOWEGO RAŻENIA.

Bardzo ważnym elementem wpisanym w zasadę działania Stuxnet jest jego zdolność do "oszukiwania" urządzeń kontrolnych zaatakowanego reaktora - tak, by nie wykazywały one żadnej anomalii w pracy zainfekowanego przez Stuxnet urządzenia. Oznacza to, że może on doprowadzić do kolejnej nuklearnej katastrofy o skali Fukushimy. Zresztą, jak można przeczytać w wielu sieciowych spekulacjach - kontrolery reaktorów w Fukushimie były prawdopodobnie zainfekowane Stuxnet jeszcze przed trzęsieniem ziemi i tsunami w Japonii. Czy fakt ten odegrał jakąś rolę w skali katastrofy japońskiej - na razie się tego nie dowiemy. Ale mógł...

Dalej zaczynają się już coraz bardziej niepokojące wnioski. Stuxnet okazuje się bardzo wyrafinowanym programem, który - w zależności od zamiarów jego "edytora" - może zaatakować zarówno elektrownie jądrowe na całym świecie, jak i różne inne urządzenia przemysłowe i telekomunikacyjne. Pojęcie "edytora" niestety nie jest nadużyciem, albowiem okazuje się, że Stuxnet jest swojego rodzaju "open source" - jest do ściągnięcia z sieci i przy odpowiednia zaawansowanej wiedzy "edytora" może być przeprogramowany w dowolny sposób - czyli może zostać ukierunkowany na dowolnie inną instalację, niż irańskie elektrownie. Poniżej wypowiedź Ralpha Langnera w TED (wersja anglojęzyczna):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz