piątek, 1 lipca 2011

Japonczycy sadz sloneczniki w Fukushimie aby neutralizowac promieniowanie

Pole słoneczników
Działacze w Japonii namawiają ludzi do sadzenia słoneczników, wszystko, aby pomóc w odkażaniu gleby z radioaktywności. Ma to być odpowiedzią na katastrofę jądrową w Fukushimie, która nastąpiła w wyniku ogromnego trzęsienia ziemi z marca i następującego po nim tsunami.

Wolontariusze proszeni są o sadzenie słonecznika i jego uprawianie w tym roku, a następnie nasiona będą wysłane do dotkniętych obszarów, gdzie będą sadzone w przyszłym roku, aby pomóc pozbyć się promieniotwórczych zanieczyszczeń w obrębie strefy skażenia.

Kampania, została zainicjowana w ubiegłym miesiącu przez młodych przedsiębiorców oraz urzędników w prefekturze Fukushima, i ma na celu pokrycie dużych obszarów przez żółte kwiaty symbolizujące tam nadzieję i odbudowę.

"W przyszłym roku nasiona wysyłane przez ludzi damy za darmo rolnikom i sektorowi publicznemu", powiedział szef projektu Shinji Handa. „Celem jest krajobraz tak żółty, że "będzie to niespodzianką dla NASA", powiedział.

Trzęsienie ziemi i tsunami zabrało życie ponad 23.000 osób na północno wschodnim wybrzeżu Japonii i okaleczyło elektrownię jądrową Fukushima, z której nadal wycieka do środowiska promieniowanie.

"Do tej pory sprzedano prawie 10 000 paczek nasion słonecznika za 500 jenów każda, w tym do miasta Jokohama w pobliżu Tokio, gdzie uprawia się słonecznik w 200 parkach" powiedział Handa.

Handa, który pochodzi z Hiroshimy, trafionej pod koniec II wojny światowej przez bombę atomową, powiedział, że projekt słonecznik był to sposób dla osób w całym kraju do udzielenia poparcia dla regionu katastrofy.

"Jest to różne od darowizny, ponieważ ludzie będą hodować kwiaty, a matka może powiedzieć swoim dzieciom, że jest to jak akt modlitwy w intencji odbudowy na północnego wschodu," powiedział Handa.

"Mamy również nadzieję, że projekt da impuls do przyciągnięcia do Fukushima turystów z nasionami słonecznika w rękach. Chciałbym zrobić za pomocą słonecznikom labirynt tak, aby mogły się w nim bawić dzieci."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz