czwartek, 18 sierpnia 2011

Kometa Elenin

Kiedy jakiś obiekt zostanie zaobserwowany w przestrzeni kosmicznej, pierwszą rzecz jaką dokonuje średnio wyszkolony astronom jest określenie jego orbity. Aby tego dokonać wystarczą trzy obserwacje takiego obiektu. W kierunku Ziemi zbliża się kometa Elenin, której obserwacji dokonano już ponad 3 tys. razy, ale informacje na jej temat nadal są sprzeczne.
Od momentu odkrycia komety świat na jej punkcie wręcz oszalał. YouTube nieoczekiwanie wypełniło się po brzegi sprawnie zrobionymi filmami o tym, że Elenin niesie ze sobą jakąś bliżej nieokreśloną katastrofę. Setki stron internetowych udowadniają, że Elenin to Nibiru albo brunatny karzeł, który niesie ze sobą śmierć i zniszczenie. Dopasowywano do tego przepowiednie Majów, przepowiednie Hopi, katastrofalne trzęsienia ziemi i wszelkie możliwe wróżby, które miałyby zwiastować w najlepszym wypadku koniec świata. Tymczasem Elenin to maleńki punkcik na mapie wszechświata, który gdyby umknął uwadze – nawet o jotę nie zmieniłby jego losów. Kiedy Elenin znajdzie się w najbliższym Ziemi punkcie swojej orbity, większość z nas nie będzie w stanie dostrzec komety wśród innych punktów świetlnych nieba. Jedynie poza miastem w absolutnych ciemnościach, ci co maja lepszy wzrok, dostrzegą słabiutki, ledwie świecący punkcik. Będzie nim osławiona kometa Elenin.
Kometa nie będzie zjawiskiem spektakularnym, nie będzie wlec za sobą efektownego ogona, w niczym nie będzie też przypominać słynnej komety Haleya czy Hale-Bopp. Dziesiątki podobnych ciał niebieskich przecinają Układ Słoneczny i jeśli nie uda się ich sfotografować przez satelitę SOHO – zazwyczaj przepadają bez wieści. Z Elenin jest zupełnie inaczej, bo Elenin nieoczekiwanie stała się Lady Gagą astronomicznego wszechświata mimo, że tak naprawdę nie zasługuje na taką pozycję. Dlaczego więc kometa Elenin pochłania aż tyle uwagi? Skąd taka obsesja wobec obiektu, który nie będzie miał najmniejszego wpływu na naszą planetę?
Odpowiedzią są liczby i daty. Pisałem już o nich w poprzednim odcinku dotyczącym Elenin. Nieoczekiwanie zestaw liczb oraz dat ma szczególne znaczenie dla Ziemi i to powoduje, że Elenin nabrała w ekspresowym tempie ogromnego znaczenia. Okazało się np., że jej orbita jest hiperboliczna. Oznacza to, że nie wiadomo dokładnie skąd przeleciała Elenin, a kiedy opuści Układ Słoneczny to nigdy więcej już do niego nie wróci. Cała historia astronomii nie zna podobnego przykładu, podobnej hiperbolicznej komety. Tak więc mamy do czynienia z unikalnym ciałem niebieskim, o którym jedyną wzmiankę można przeczytać w powieści sci-fi Arthura C Clarka: „Randevous z Ramą”, która opisuje podobny do Elenin obiekt zbliżający się do Ziemi.
Związek Elenin z ważnymi dla Ziemi liczbami i datami również jest interesujący, bo np. jeśli mamy do czynienia ze statkiem kosmicznym obcej cywilizacji, to nasze daty i cyfry raczej nie mają dla nich żadnego znaczenia. Statystycznie jeśli jakiś obiekt pojawia się raz na wiele tysięcy lat w Układzie Słonecznym, ciężko jest sobie wyobrazić aby znalazł się on w okolicy Ziemi w istotnym momencie na ziemskim zegarze, ustawionym na dodatek wg. południka zerowego i czasu z Greenwich.
Wszystko więc wskazuje na to, że ten obiekt, który nazywamy Elenin został do nas przez kogoś wysłany. Musiał zostać zaprojektowany tak, aby pojawić się w momencie, który będzie przez nas odpowiednio odczytany. Mamy więc (być może) do czynienia z czymś, co jest kapsułą czasu wysłaną do nas przez… nas samych! Wyobraźmy sobie przez chwilę, że Atlantyda istniała naprawdę i rzeczywiście była zaawansowaną technologicznie cywilizacją i wysłała sobie samej wiadomość, która miała dotrzeć do Ziemi po około 13 tys lat. Taką orbitę obliczył (w przeciwieństwie do astronomów z NASA), odkrywca komety – Leonid Elenin. Oznacza to, że jeśli obiekt został wysłany z Ziemi 13 tys. lat temu, to wraca on z powrotem do punktu wyjścia niosąc na swoim pokładzie być może superważne informacje – co może mieć związek z końcem kalendarza Majów. Kapsuła taka byłaby czymś w rodzaju back-upu dla tych wszystkich informacji zakodowanych w piramidach i innych monolitach rozrzuconych po całym świecie, których nadal nie potrafimy zrozumieć. Być może w ten sposób cywilizacja Atlantydy (czy w takim razie fakt, że ostatnim wahadłowcem wysłanym w przestrzeń kosmiczną była Atlantis jest przypadkowy?) przesyła nam superważne informacje jak przetrwać ciąg wydarzeń zapisanych w kalendarzu Majów?
W obecnej sytuacji technologicznej w jakiej się znajdujemy, jedynie tajny X-37B dotankowany w sekrecie przez prom Atlantis, jest w stanie wykonać scenariusz zapisany w książce Arthura C Clarka. Jeśli jednak do tego nie dojdzie, być może Elenin rozpocznie nadawanie tych informacji, które mogą być przyjęte i zrozumiane dla prymitywnej cywilizacji takiej jak nasza. Cała nadzieja więc w operatorach prywatnych radiostacji, którym być może uda się przejąć tą transmisję i przekazać reszcie świata. Rządy wielu państw posiadają również instalacje zdolne przejąć taki sygnał, jednak należy wątpić w to, że zechcą się tą informacją podzielić i raczej zostawią ją tylko dla siebie. Być może cały program SETI jest właśnie teraz bardziej potrzebny niż kiedykolwiek w momencie, kiedy zbliżamy się być może do najbardziej ekscytującego punktu w naszej znanej historii.
(w oparciu o teorię R. C. Hoaglanda)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz