czwartek, 18 sierpnia 2011

Ziemia zmienia ksztalt

Ziemia staje się coraz grubsza wokół równika – tak wynika z najnowszych badań. Spowodowane jest to topnieniem lądolodów Grenlandii i Antarktyki – informuje physorg.com.

Nie dalej jak 22 tys. lat temu lód pokrywał większą część półkuli północnej. Od czasu, kiedy lądolód zaczął się topić, Ziemia zaczęła robić się bardziej sferyczna – powiedział Steve Nerem, inżynier lotnictwa z uniwersytetu w Colorado i współautor nowej analizy wybrzuszenia Ziemi.

Wyjaśnił,że to zjawisko jest "trochę jak gąbka – potrzeba czasu, aby Ziemia wróciła do swojego oryginalnego kształtu". Naukowcy obserwowali zmniejszanie się wybrzuszenia przez lata, jednak coś się zmieniło. Mniej więcej w połowie lat 90 XX wieku, zauważyli, że obserwowany przez nich trend odwrócił się i Ziemia zaczęła się powiększać, jak piłka ściśnięta z góry i z dołu – ale do niedawna nie mieli narzędzi, aby zrozumieć dlaczego.Grawitacja zależy od masy, więc jakiekolwiek zmiany w kształcie Ziemi mają wpływ na zmianę rozkładu jej masy, a co za tym idzie jej pola grawitacyjnego. Naukowcy zauważyli zmianę kształtu naszej planty dzięki zdjęciom z satelity GRACE, która dokładnie mierzy pole grawitacyjne Ziemi w celu monitorowania zmian w masie lodu, ilości wody w oceanach i utraty wód kontynentalnych.

Promień naszej planety jest około 20 kilometrów większy na równików niż na biegunach – wyjaśnił Nerem. Oznacza to, że punkt najbardziej oddalonym punktem od środka Ziemi nie jest jak do tej pory szczyt Everestu, a raczej szczyt wulkanu w Ekwadorze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz