niedziela, 17 kwietnia 2011

Zmiany klimatyczne wplywaja na ruch plyt tektonicznych

Naukowcy po raz pierwszy wykazali związek między intensyfikacją zmian klimatycznych a ruchem płyt tektonicznych. Badania mogą dać wartościowe informacje na temat przyczyny występowania wielkich wstrząsów.

Nowe analizy wykonane przez Australian National University po raz pierwszy potwierdziły, że długoterminowa zmiana klimatu ma potencjał aby zmienić ruch płyt tektonicznych Ziemi. Doktor Giampiero Iaffaldano z ANU Research School of Earth Sciences wraz z kolegami z Francji i Niemiec ustalił korelację między ruchem płyty indyjskiej w ciągu ostatnich 10 milionów lat i specyficznym zjawiskom klimatycznym, które temu procesowi towarzyszyły. Dr Iaffaldano powiedział, że monsuny w samych północnych Indiach zwiększyły opad o 4 metry rocznie, co spowodowało przyspieszenie płyty indyjskiej o centymetr rocznie.

“Stukilometrowa powłoka ziemska, litosfera, jest podzielona na części, czyli płyty tektoniczne. Płyty ruszają się w różnych kierunkach z prędkością po kilka centymetrów rocznie, porównywalnie z szybkością rośnięcia ludzkiego paznokcia.“

Waga tego odkrycia leży w rozpoznaniu po raz pierwszy, że długoterminowe zmiany klimatu mają zdolność do wpływania na ruch płyt tektonicznych. Jest znane nauce, że pewne zjawiska geologiczne mają wpływ na ruch płyt tektonicznych. Przykładem jest dryf kontynentów, lub wypiętrzanie dużych łańcuchów górskich, które to zjawiska mają zdolność wpływania na wzorce pogodowe w ciągu milionów lat działania.



“Teraz wiemy, że długoterminowe zmiany klimatu oraz naturalne zmiany wzorców klimatycznych występujące przez miliony lat mogą modyfikować ruch płyt, jako mechanizm sprzężenia zwrotnego.”



Dr Iaffaldano dodał, że ustalenie pomoże zrozumieć przyczyny wydarzeń związanych z ruchem płyt takich jak wielkie trzęsienia ziemi.



“Kiedy siły poruszające płytami na ich krańcach dochodzą do pewnych progów następuje trzęsienie ziemi i energia jest uwalniana. To zdarza się cyklicznie, zwykle, co kilkaset lat biorąc pod uwagę występowanie wielkich trzęsień ziemi. Jednak wydaje się, że potencjał sejsmiczny skrajów płyt, który jest podstawowym wyznacznikiem narażenia na duże trzęsienie ziemi, zależy między innymi, odtego jak silne lub słabe siły oddziaływały w przeszłości. Innymi słowy, zależy to również od historii płyty na przestrzeni milionów lat.

“Aby zrozumieć potencjał sejsmiczny płyt i ich krawędzi jest istotne aby zidentyfikować wszystkie możliwe czynniki powodujące ruch płyty w przeszłości. W związku z tym odkryliśmy, że zmiany klimatu mogą być jednym z kandydatów, to coś, czego wcześniej w ogóle nie braliśmy pod uwagę.

“Ta nowa wiedza powinna być użyta do przeanalizowania poprzedniego ruchu płyt w skorupie ziemskiej. Ostatecznie dążymy do zrozumienia, co powoduje zmiany ruchu płyt i które obszary są szczególnie narażone na ich wystąpienie.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz