niedziela, 17 kwietnia 2011

Oczar wirginijski

OCZAR WIRGINIJSKI

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) należy do rodziny Oczarowatych (Hamamelidaceae). W stanie naturalnym rośnie we wschodnich stanach USA i Kanadzie. W Polsce można go spotkać w parkach i ogrodach. Jest to krzew lub drzewko charakteryzujące się lśniącymi żółtymi kwiatami, które pojawiają się na nim późną jesienią lub w zimie, ożywiając nagie, bezlistne gałęzie.
Surowcem leczniczym i kosmetycznym są kora i liście. Oczar wirginijski zaliczany jest do surowców o dużej zawartości garbników. Najwięcej znajduje się w liściach i nieco mniej w korze.
Preparaty z oczaru wirginijskiego (Hamamelis virginiana L.) to leki i kosmetyki naturalne, czerpiące z tradycji i doświadczenia Indian. Ich skuteczność poparta jest współczesnymi autorytetami naukowymi i medycznymi. W medycynie jest ceniony dzięki swoim właściwościom ściągającym, przeciwkrwotocznym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Pomaga zapobiegać zakażeniom przez gronkowiec, w tym niebezpieczny gronkowiec złocisty. Stanowi niezwykle skuteczny środek na problemy skórne, w tym uporczywy trądzik. Leki na trądzik z oczarem wirginijskim to gwarantowany sposób na trądzik. Leczenie oparzeń, ran pożylakowych, siniaków jest kolejnym przykładem zastosowania tej niezwykłej rośliny. Do zastosowań wewnętrznych oczaru należy leczenie takich schorzeń, jak problemy przewodu pokarmowego i płuc, zapalenie błon śluzowych jelita grubego, biegunkę, dezynterię i hemoroidy. Farmaceutyki i preparaty kosmetyczne z oczaru mogą być stosowane pod różnymi postaciami (wyciągi, maści, czopki, nasączone chusteczki).
W kosmetyce silne działanie ściągające oczaru wykorzystano przede wszystkim do pielęgnacji cery zanieczyszczonej o zatkanych porach. Wyciągi z oczaru wchodzą w skład kremów na noc i na dzień, toników i maseczek. Dużym powodzeniem w kosmetyce cieszy się woda oczarowa. Powstaje ona w wyniku destylacji z parą wodną świeżych, młodych gałązek i listków oczaru. Woda oczarowa stanowi składnik kosmetyków przeznaczonych dla cery tłustej. Z udziałem tej wody można przygotować tonik: woda oczarowa, napar ze skrzypu, woda miętowa, woda destylowana, alkohol 70% lub krem oczyszczający: olej z arniki, olejek z melisy, masło kakaowe, wosk pszczeli.
Wyciągi z oczaru wchodzą w skład również innych kosmetyków na przykład mydeł przeznaczonych do pielęgnacji cery alergicznej i nadmiernie zaczerwienionej. Produkowane są też kremy o działaniu przeciwzapalnym, przeznaczone do pielęgnacji cery wrażliwej na zimno, wilgoć i łatwo czerwieniejącej. Ponadto wchodzą w skład balsamów ujędrniających ciało. Można też przygotować preparaty odżywcze, w połączeniu z olejkiem rycynowym, do włosów suchych i łamliwych.
Medycyna kliniczna i kosmetyka umiejętnie korzysta z mądrości natury. Specyfiki z oczaru wirginijskiego to natura w służbie zdrowia i urody.
Źródło: LINK!
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz