niedziela, 17 kwietnia 2011

Przejscie tornada przez Oklahome i Arkansas

images.google.com
Silna burza, jaka 14 kwietnia nawiedziła stan Oklahoma i Arkansas spowodowała tornado, które pozbawiło życia 9 osób a 25 raniło.

Zakres szkód tornado nie jest znany. W mieście Tushka w stanie Oklahoma zginęły dwie osoby. Zniszczonych zostało kilka budynków, w tym szkoła. W oknach wielu domów brakuje szyb. Uszkodzone są linie energetyczne a gruzu zalegający na drogach znacznie utrudnia ruch pojazdów.


Zjawisko atmosferyczne poprzedzone było gradobiciem, średnica gradu dochodziła do 10 centymetrów a prędkość wiatru dochodziła do 30 metrów na sekundę. Kolejne dwie osoby zginęły w zachodnim Arkansas, gdy silny wiatr powalił drzewo na dom.


Komentarz: Przypominam, że tak egzotyczne zjawiska jak tornada od kilu lat występują kilka razy w roku również na terenie Polski. Powstawanie tych zjawisk zależy od wielu czynników pogodowych zwłaszcza konwekcyjnych. Już niedługo w Polsce ponownie może dojść do tego typu kataklizmów a sam fakt ich regularnego pojawiania się w naszej szerokości geograficznej jest wynikiem zmian klimatu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz