piątek, 1 kwietnia 2011

Japonia. Czy czeka nas kolejny Czarnobyl?

Zgodnie z naszymi obawami (patrz tytuł), katastrofa w Elektrowni Atomowej - Fukushima, okazuje się jednak być co najmniej tak samo groźna, jak ta w Czarnobylu. Złe wieści są takie, że może ona okazać się znacznie groźniejsza w skutkach, niż ta sprzed 25 lat.

Najgorsze jest jednak to, że aby zdobyć jakiekolwiek wiarygodne informacje na temat rozwoju wypadków w Japonii, trzeba przekopywać się przez gąszcz dezinformacji, serwowany nam przez .... publiczne media i oficjalnie prezentowanych nam "specjalistów".

Dokładnie w ten sam sposób, jak 1,5 roku temu w sprawie szczepień, wszyscy przeżywamy wręcz zmasowany atak mediów, pokazujących nam profesorów, inżynierów, polityków - wszystkich jednogłośnie mówiących: W Japonii nie jest tak źle, Japończycy się uśmiechają i dają sobie radę, a energia atomowa jest bardzo bezpieczna.

Ci ludzie są bez sumienia !

Właśnie w tym momencie miliony Japończyków przeżywają tragedię narodową, która już niedługo może okazać się dużo większą niż ta po Hiroszimie i Nagasaki, a nad ich cierpieniem całe to sprzedajne tałatajstwo próbuje ludzi przekonać, że wszystko jest OK.

Oni nawet chcą zbudować elektrownię atomową w Polsce ! Twierdzą że nie mamy alternatywy ?

Szanowne tałatajstwo - przestańcie ludziom chcącym budować wiatraki lub zastosować inne, alternatywne technologie kazać płacić za własną energię ! Przestańcie ich limitować i nękać idiotycznymi koncesjami oraz celowo do tego zaprojektowaną biurokracją. Polacy sobie poradzą ! Mamy wynalazców i dobrych przedsiębiorców, którzy z chęcią by się za takie projekty wzięli.

Jak sobie daje rade 22 miliony Australijczyków ? Tam nie ma ani jednej elektrowni atomowej, ale i nie ma kryzysu energetycznego !

•A jednak powtórka z katastrofy w Czarnobyla !
Wypadek nuklearny w elektrowni Fukushima I osiągnął 6 stopień w siedmiostopniowej Międzynarodowej Skali Wydarzeń Nuklearnych i Radiologicznych (INES) - powiedział szef francuskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) Andre-Claude Lacoste. Katastrofę czarnobylską z 1986 roku oceniano na stopień 7 - podaje ONET oraz praktycznie wszystkie serwisy.

•Ewakuacja wszystkich pracowników centrali kontroli reaktora 4 w Elektrowni Fukushima ! Powód - zbyt wysokie promieniowanie (link). TEPCO nie udało się ochłodzić reaktora nr. 4, co oznacza pogorszenie sytuacji w krótkim czasie.
Onet właśnie podał, iż w całej elektrowni zostało tylko 50 osób (link).
Nie wróży to Japończykom i nam wszystkim nic dobrego, poniewaz nie ma już praktycznie jak chronić, wciąż nie wyłączone 6 reaktorów przed całkowitym stopieniem. Stopień zagrożenia nuklearnego może zostać w krótkim czasie podwyższony i osiągnąć ten z Czernobyla.

•Jest już za późno, aby ewakuować cały region wokół Elektrowni Fukushima. Jeden ze scenariuszy zakłada 138 000 ofiar śmiertelnych bezpośrednio w wyniku napromieniowania (link), w obrębie 500 mil od elektrowni, nawet nie próbując oceniać ilości ofiar w dalszym terminie.scenariusz ten zakłada też, iż bezpośrednio skażony będzie obszar w obrębie 3 500 km od elektrowni. Ilość osób możliwie już napromieniowanych jest na dzień dzisiejszy nie do oszacowania.

Wiatry wieja w stronę południową i południowo-zachodnią ! Czerwony alarm dla Tokio (link)

•W Tokio panika ! Strach przed stale rosnącym promieniowaniem. Puste półki sklepowe. W niektórych częściach miasta, promieniowanie przekroczyło już 20x normę, a w Saitama, tuż przy Tokio - 40x. Obawa przed radioaktywnym deszczem w stolicy Japonii, w najbliższych godzinach (link).

Zdjęcie poniżej: Informacja o możliwym deszczu radioaktywnym w Tokio (źródło: Reuters)
Zdjęcie poniżej: pracownik supermarketu w Tokio prosi o limitowanie sowich zakupów (źródło: Afp).
•W godzinach nocnych naszego czasu, w reaktorze nr. 2 (Elektrownia Fukushima), nastąpił już 3 od czasu ostatniego, monstrualnego trzęsienia ziemi wybuch (link).


•Ok. godz 2 w nocy naszego czasu oglądaliśmy CNN Live, w którym rzecznik rządu Yukio Edano poinformował, iż poziom skażenia w okolicy elektrowni wynosił ok. 968 mili-siwertów, a po jakimś czasie spadł do ok. 850 mili-siwertów (bezpieczna granica to 200 mili-siwertów).

Przyjmuje się, że minimalna dawka, przy której wypadają włosy, wynosi 1000 mSv. Dawka śmiertelna to jednorazowo 3000–5000 mSv (link). Proszę zwrócić uwagę na fakt, iż chodzi tu o jednorazową dawkę przyjętą przez organizm, a nie wystawienie na skażenie przez dłuższy okres czasu ! Staje się już jasne, że setki tysięcy, a może nawet miliony osób są wystawione na długotrwałe, szkodliwe dla zdrowia i życia promieniowanie.

•Japonia poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że w uszkodzonej przez piątkowe trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima I doszło do pożaru zbiornika z zużytym paliwem i radiacja została wyemitowana "bezpośrednio" do atmosfery - pisze ONET (link). Potwierdzono skażenie atmosfery w Tokio. Chodzi tutaj o już CZWARTY reaktor w Elektrowni Fukushima.

•Sytuacja po wybuchach w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima jest "niepokojąca" i nie można wykluczyć scenariusza katastrofy nuklearnej - ocenił francuski minister ds. przemysłu, energetyki i gospodarki cyfrowej Eric Besson. Rzecznik rządu Japonii: w reaktorach nr 5 i 6 wzrosła temperatura - informuje Polskie Radio, w artykule o znamiennym tytule: "Skażenie w Japonii może być podobne do tego w Czarnobylu" (link).

•Nie ulega już wątpliwości, iż oficjalni przedstawiciele władz japońskich, w tym władz TEPCO bardzo mocno naginają fakty, aby nie wzbudzić paniki: aktualnie podają, iż dawka promieniowania w okolicy elektrowni wynosiła w nocy 400 mili-siwertów, co pozostaje w wyraźnej sprzeczności z nocnymi doniesieniami CNN.

•Eksperci zakładają możliwość "przemieszczenia się" skażenia radioaktywnego z Japonii na bardzo duże odległości, gdzie w pierwszej kolejności zagrożone będzie zachodnie wybrzeże USA (link). Świadczyć o tym może fakt, iż znajdująca się na Pacyfiku, w odległości ok. 140 km od wybrzeża flota amerykańska, weszła znalazła się w obszarze chmury radioaktywnej i została natychmiast wycofana (link).

•Zdaniem Helmutha Rauch - Wieloletniego szefa austriackiego Instytutu Energii Atomowej, Europejczycy będą musieli zmienić nawyki żywieniowe. Chodzi przede wszystkim o ryby - zwłaszcza dorsze poławiane w tych rejonach Pacyfiku, nad którymi przejdzie radioaktywna chmura (link).

Poniżej zamieszczamy symulacje przemieszczania się chmury radioaktywnej, w oparciu o wiejące na Pacyfiku wiatry. Chmura ta może dojść do USA już w kilka dni (źródło: www.zmianynaziemi.pl):

Jesteśmy w trakcie przygotowywania obszerniejszego materiału, dot. wydarzeń w Japonii, oraz ich możliwych przyczyn i następstw. Przygotowujemy także niewiarygodny materiał dot. przewidywań podobnych zdarzeń w USA, w niedługim już czasie.

Agencje informacyjne dopiero co poinformowały o nowym, dużo potężniejszym od poprzedniego (reaktora nr.1) wybuchu reaktora nr. 3 w Elektrowni Atomowej Fukushima (zobacz video poniżej). Tak jak w poprzednim przypadku, sama komora reaktora nie uległa uszkodzeniu - poinformował rzecznik rządu Yukio Edano.

W przeciągu 2 dni wybuchają 2 budynki elektrowni, w których znajdują się mocno przegrzane, i co najmniej częściowo stopione (przynajmniej reaktor nr. 3) reaktory z lat '60-tych, tego samego typu co w Czernobylu. Jakie są tego skutki ?

SPADEK POZIOMU SKAŻENIA RADIOAKTYWNEGO... (SIC!)

Tak przynajmniej twierdzą władze japońskie, a za nimi mass-media na całym świecie...

Najbardziej opiniotwórczy polski portal - ONET (według nich samych oczywiście) posunął się nawet dużo dalej w uspokajaniu "swojego" społeczeństwa i napisał:

Inaczej mówiąc, według ONET-u, a dokładniej to według tajemniczej autora: "RC", wcześniej ewakuowani mieszkańcy okolic elektrowni (wszyscy, co do jednego) teraz mogli pozostać w swych domach ? A skąd się tam wzięli ?
Panie i panowie skrybowie w ONET tak bardzo przejęli się rolą uspakajania nas - panikarzy, że się troszkę zapędzili. Jednak w całości swojego tekstu powołują się na Polską Agencję Prasową... Wiadomo, ze po prostu kopiują i wklejają takie teksty. Kto tu więc tak naprawdę przesadza ?

Jak daleko polskie media i polskie władze się posuną aby nas uspokoić ? (przeczytaj artykuł: "Alarm o skażeniu ? Co się dzieje w polskich stacjach pomiarowych ?")

W tym samym czasie, kiedy media podają iż nie ma zagrożenia chmurą radioaktywną, naukowcy amerykańscy dyskutują o możliwości dotarcia takiej chmury do USA (link). Jeden z nich powiedział:

"One of the [Japanese] reactors has had half the core exposed already. This is the one they are now flooding with seawater in a desperate effort to prevent a complete meltdown."

Czyli okazuje się, że:
•Co najmniej jeden z reaktorów był jednak w bezpośrednim kontakcie z atmosferą, a próby chłodzenia reaktora ekspert ocenił jako "desperackie" ! (oznacza to, że cały czas nas okłamywano)

•Nie dziwi zatem, że już ponad 500 000 osób z okolic elektrowni, w promieniu dużo większym niż uprzednie 20 km po prostu uciekło.
(link - http://www.20min.ch/news/dossier/japanbeben/story/-ber-500-000-auf-der-Flucht-vor-der-Katastrophe-28107519).
Media nie podawały jednak tego do publicznej wiadomości, informując o ewakuowanych (tylko) 140 000 mieszkańców z najbliższych okolic (właśnie te Onet-owskie 20 km.). Poza tym bezustannie informuje się nas, że mieszkańcy są pełni zaufania do władz i zachowują spokój. Prawda okazuje się jednak całkowicie odmienna.

•Ostrzeżenie przed możliwym następnym, potwornym trzęsieniem ziemi w obszarze Japonii. Region jest wciąż silnie aktywny sejsmicznie. Możliwa też powtórka tsunami.
•Ryzyko wybuchu reaktora nr. 3 w Fukushimie. Skażenie radioaktywne W Tokio - wykupowane towary w sklepach.

•Alarm atomowy w USA. Uruchomiono most powietrzny pomiędzy USA i Japonią.
•Ponad 10000 ofiar w Japonii. Liczba ofiar wciąż rośnie.
•Kłamstwa na temat elektrowni Fukushima i poziomu ich uszkodzeń. Rząd japoński ocenił, iż jest to największy kryzys kraju od czasu II wojny światowej.

•Następna elektrownia atomowa w Japonii uszkodzona. W pobliżu składów plutonu zanotowano podwyższone promieniowanie.

•Europa: oficjalne stanowisko rządów UE mocno powściągliwe. Zalecenie dla mass-mediów: optymalna powściągliwość w swoich relacjach z Japonii.

Obserwacje serwisów sejsmologicznych dowodzą, iż region Japonii jest wciąż silnie aktywny sejsmicznie (zdjęcie poniżej). W ostatnich 2 dniach w obszarze tym zarejestrowano ponad 100 trzęsień wtórnych, z czego spora część to trzęsienia w skali 4,5 do 6,2 w skali Richtera:

Zdjęcie poniżej: lista trzęsień ziemi serwisu RSOE EDIS z dnia 12-3-2011 (zakres czasowy tylko 12 godzin ! ):

Oto aktualna mapka regionu - ostatnie 12 godzin, oprócz czerwonych, kwadratowych znaczników, wskazujących najsilniejsze trzęsienia z przed 2 dni (źródło: RSOE EDIS):

•znaczniki kwadratowe o kolorze czerwonym: trzęsienia powyżej 7 w skali Richtera
•znaczniki kwadratowe o kolorze pomarańczowym: trzęsienia w skali od 6 do 7 w skali Richtera
•znaczniki kwadratowe o kolorze żółtym: trzęsienia w skali od 5 do 6 w skali Richtera
•znaczniki kwadratowe o kolorze niebieskim: trzęsienia w skali od 4 do 5 w skali Richtera
•czerwone obwódki zaznaczają trzęsienia z ostatnich 2 godzin.

Australijscy specjaliści ostrzegają o możliwości ponownego wystąpienia b.silnego trzęsienia ziemi w rejonie północno-wschodniej Japonii oraz wystąpienia równie silnego co ostatnim razem tsunami. Oceniają, iż trzęsienie to może mieć siłę w granicach 7,9 w skali Richtera. Przyznali także, is okres ostatnich kilku lat oznacza się dużo silniejszymi i częstszymi trzęsieniami ziemi, w obrębie płyty pacyficznej, niż poprzedzające go (co najmniej) ostatnie 100 lat (link i link).

Japoński rząd także ostrzega przed kolejnym - ekstremalnym trzęsieniem ziemi, które może nastąpić w ciągu najbliższych 3 dni (link).

Zapowiadane trzęsienie ziemi może spowodować niewyobrażalną w skali całego świata katastrofę, w tym potencjalnie setki tysięcy ofiar w ludziach. Struktury wielu budynków, dróg i mostów w Japonii są często poważnie naruszone, w tym budynki w kilku japońskich elektrowniach atomowych. W centrali atomowej Fukushima I i II sytuacja była by w przypadku ponownego, silnego trzęsienia, już ostatecznie niemożliwa do opanowania. Trzymajmy kciuki, módlmy się, czy też medytujmy, aby tak się nie stało.

Jak by nieszczęść było mało, ostatnie trzęsienie ziemi było najprawdopodobniej zapalnikiem do wybuchu wulkanu Shinmoedake, w południowej części Japonii (link).

Mimo usilnych prób zapobieżenia międzynarodowej panice i blokowania informacji przez władze japońskie, amerykańskie władze obawiają się, iż także elektrownia Monju (Tsuruga) jest zagrożona.

Następny reaktor w elektrowni Fukushima grozi wybuchem. Chodzi tutaj o reaktor nr. 3 (link). Wirtualna Polska donosi o uszkodzeniach i problemach z chłodzeniem 3 reaktorów (link).

W Tokio, mimo oficjalnej propagandy, stwierdzono podwyższoną radioaktywność w powietrzu. Francuski rząd zalecił swoim obywatelom opuścić obszar Tokio i okolic (link). Także amerykańskie władze uruchamiają potężny most powietrzny aby ewakuować swoich obywateli z Tokio i okolic. UE zdecydowała się na zachowanie jak najdalej idącej powściągliwości i dlatego nie ma mowy o ewakuacji obywateli UE (link). Podobne zalecenia (zachowania powściągliwości) otrzymały mass-media w UE.

W sklepach brakuje podstawowych produktów (np. wody i ryżu). (link). Japońskie władze ogłosiły długoterminowe przerwy w dostawach prądu, w niektórych częściach Japonii. Jest to wg. japońskich władz największy kryzys od czasów II wojny światowej (link).

Okazało się, że elektrownia atomowa w Fukushimie była zbudowana w 1967 roku i właśnie w tym miesiącu miała zostać zamknięta ! Okazało się także, iż jest to tego samego typu elektrownia, jak ta w co wybuchła w Czernobylu !

Mit o supernowoczesnych technologiach japońskich tym samym upadł. Zapewnienia japońskich władz, iż 2gi Czernobyl nie ma prawa się zdarzyć także okazują się mało wiarygodne. Czego japońskie władze nie mówią, chcąc zapobiec panice, to fakt iż nie sam reaktor, ale złożone na najwyższej kondygnacji zniszczonego bloku elektrowni, zużyte paliwo jądrowe, jest najpoważniejszym zagrożeniem skażenia atmosfery. Do poważnego skażenia atmosfery najprawdopodobniej więc doszło, tyle że jest to starannie ukrywana wiadomość, ze względu na możliwe międzynarodowe konsekwencje (link i link).

Poziom skażenia radioaktywnego w Niemczech jest wciąż około 10 -15 krotnie podwyższony, co mogło by się wiązać z wiejącymi z szybkością ponad 300 km/h wiatrami w troposferze. Tak naprawdę przyczyny tego podwyższenia radioaktywności nie są oficjalnie podawane. Jest to więc tylko teoria. Fakt jednak pozostaje faktem:

trochę porad dla tych, którzy pragną przygotować siebie i swoje dzieci na możliwość skażenia radioaktywnego (źródło: grypa666.wordpress.com):

Przeciwwskazania i dawki dla jodku potasu (KI) Dorośli w wieku ponad 40 lat są najmniej zagrożeni od uszkodzenia tarczycy radioaktywnym izotopem i wykazują największe skutki uboczne brania jodku potasu (KI). Nie powinni więc brać go, chyba że tak zalecą władze zdrowia w zw. z opadami promieniotwórczymi. KI nie pomoże nikomu na izotop jodu w częściach ciała innych niż tarczyca, nie pomoże po fakcie skażenia wewn. izotopem jodu, nie pomoże na skażenie innymi izotopami. Należy więc unikać ekspozycji na opady: na okres opadu, przebywać wewnątrz, wyłączyć wentylację, klimatyzację, nie otwierać okien ani drzwi. Sól stołowa zawiera jod, ale w ilości niewystarczającej do prewencji podczas opadu radioaktywnego.

Dawki: Jedna dawka chroni przez 24 godz. Jeśli izotop jodu pozostaje w otoczeniu dłużej, władze zdrowia powinny zawiadomić o potrzebie dalszych dawek. Unikaj wielokrotnych dawek dla ciężarnych, karmiących i niemowląt. Najlepiej ewakuować ich na czas zagrożenia opadem radioaktywnym. W USA są tabletki KI 130 miligramów (mg) i 65 mg oraz krople zawierające 65 mg KI w każdym mililitrze (ml).

Dorośli i kobiety karmiące: 130 mg

Dzieci 3-18 lat: 65 mg

Dzieci do 18 lat, wyrośnięte jak dorośli (co najmniej 68 kg) 130 mg.

Niemowlęta i dzieci, 1 miesiąc do 3 lat (karmione piersią i nie): 32 mg

Noworodki w wieku poniżej 1 miesiąca (karmione piersią i nie): 16 mg

Branie większej dawki niż wskazana może zaszkodzić zdrowiu a nawet spowodować zgon. Noworodkom w wieku poniżej 1 miesiąca nie wolno przedawkować KI jednorazowo ani powtórzonymi dawkami, a ich poziom hormonu tarczycy musi obserwować lekarz.

Przeciwwskazania (pytaj lekarza): alergie na jod (alergia na owoce morza niekoniecznie znaczy alergię na jod), dolegliwości skóry (np. dermatitis herpetiformis lub urticaria vasculitis), choroby tarczycy.

Skutki uboczne: rozstrój żołądka, reakcje alergiczne (możliwe poważne), wysypki i zapalenie gruczołów ślinowych.

WAŻNE: Uaktualnienie - 12-3-2011 godz. 17.30

Poniższy artykuł pisałem 7 godzin temu. W międzyczasie dotarłem do danych i informacji, które przekonały mnie o zasadności obawiania się nadejścia chmury radioaktywnej.

Pragnę podkreślić, iż nie mam i nie mogę mieć pewności co do tego, czy radioaktywna chmura dojdzie do Europy. Mam jednak uzasadnione obawy co do takiej możliwości.

Oto w skrócie informacje, które pozyskałem:

•Niemiecki portal KOPP informuje, że chmura radioaktywna będzie nad Niemcami do 7 dni. Przeczytałem też, iż tak jak w przypadku Czernobyla, media maja zakaz informowania o chmurze. W takiej sytuacji mogą podawać tylko "urzędowe" dane.

•Niemieckie centrum badania radioaktywności w powietrzu, zanotowało dzisiaj nad ranem ponad 15 krotny wzrost radioaktywności. W dniu dzisiejszym Polski odpowiednik stwierdził w wywiadzie, że radioaktywność w Polsce jest i była w normie... (!)
http://inters.bayern.de/mnz/php/ifrmw.php?station=812&komp=207&tbltyp=2 (Dziękujemy Rafałowi za linka)


•Nie ma wątpliwości co do tego, że wybuch w jednym z budynków, w którym znajduje się reaktor nastąpił, niszcząc cały budynek. Władze japońskie twierdzą, że reaktor nie ucierpiał. Czego jednak władze japońskie i oficjalne media nie podają to fakt, iż całe zużyte paliwo nuklearne z reaktora, było składowane na najwyższej kondygnacji budynku i w momencie wybuchu zostało ono wystawione na reakcje z atmosferą, powodując powstanie chmury radioaktywnej:
"The Fukushima nuke plant is almost identical to Vermont Yankee (VY). It has a Mark 1 (earliest) containment. The fuel pool is on the top floor, and after the explosion the fuel pool is open to the environment. Many years of spent fuel (the used fuel that is the most radioactive,) is not being cooled and is in direct contact with the air so it is beginning to release significant amounts of radiation".

Poniżej tabelka radioaktywności z ww. niemieckiego instytutu:

Spoglądając wstecz - na historię tego typu zdarzeń (także w Czernobylu), widzimy że informacje o nich podawane były z dużym opóźnieniem. Z kilku źródeł dowiedzieliśmy się (w tym KOPP), iż tym razem jest podobnie. W tego typu sytuacji kryzysowej, oficjalne media mogą podawać tylko to, co zostaje przepuszczone przez filtr agencji prasowych. Inaczej mówiąc - jeśli w najbliższym czasie coś się będzie działo, to nie powinnismy oczekiwać szczerej i natychmiastowej relacji mediów !

Śledźcie uważnie rozwój wypadków ! Lepiej dmuchać na zimne niż poprzez niefrasobliwość ryzykować zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Jakkolwiek jeszcze wczoraj władze Japonii uspokajały nas, że problemy w elektrowni atomowej - Fukushima są pod kontrolą, to jednak dzisiejszego ranka doszło do najgorszego. Ściana elektrowni się zawaliła, doszło do dużego wybuchu i poważnego wycieku materiału radioaktywnego.

Rektory w Fukushima 1 i Fukushima 2 są przegrzane i poza kontrolą specjalistów elektrowni, co zmusiło kierownictwo do podjęcia decyzji o "kontrolowanym" wypuszczeniu do atmosfery części radioaktywnej pary z przegrzanego systemu chłodzenia reaktora (link).

Zarząd elektrowni przyznał, że utracił kontrolę nad chłodzeniem pozostałych reaktorów w obu blokach.

W każdej chwili może dojść do większych wybuchów oraz niekontrolowanej reakcji łańcuchowej, co mogło by spowodować tragedię wielokrotnie większą, jak ta w Czernobylu, na Ukrainie, w 1985 roku.

Czy Europie coś grozi ?

To pytanie właśnie spędza sen z powiek wielu specjalistów i polityków w Europie. Odpowiedź jest tylko jedna: TAK - Europa może być w takiej sytuacji poważnie zagrożona.

Nie kontrolowana reakcja i duży wybuch w elektrowni Fukushima, spowoduje wydostanie się potężnej, wielokrotnie większej od tej z Czernobyla, chmury radioaktywnej, która obiegnie całą ziemię i w przeciągu kilku dni dostanie się nad Europę.

Edwin Lyman, specjalista od technologii nuklearnych, stowarzyszony w Unii przeciwnej rozwojowi tych technologii (Union of concerned Scientists) twierdzi, iż niezdolność przywrócenia chłodzenia reaktorów, prawie na pewno doprowadzi do "przepalenia" reaktorów i przeniknięcia ogromnej ilości paliwa radioaktywnego do środowiska, co spowoduje katastrofę ekologiczna o niewyobrażalnych rozmiarach.

Tej wersji zaprzeczają specjaliści z Japonii. Twierdza oni, że powtórka Czernobyla jest w przypadku japońskich, nowoczesnych elektrowni atomowych niemożliwa, poniewaz utrata temperatury powoduje zatrzymanie reakcji jądrowej. Czytamy o tym w MSNBC.com (link).

Kto ma rację ?

Jak na razie przewidywania japońskich specjalistów się nie sprawdzają i co rusz dochodzi do nowych niespodzianek. Sami przyznają, że nie są zdolni chłodzić reaktory i dochodzi do wybuchów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz